Pia

Charakteristika
Dátum narodenia: 21. február 2000
Pohlavie: kobyla
Plemeno: holštýn (z Nemecka)
Farba: hnedka s odznakmi na hlave a pravej prednej nohe 
 
Záchrana
Nahlásená: 23. august 2015
Odobraná: 3. september 2015 
 
Príbeh Pie 
Náš, zatiaľ, najnáročnejší prípad!:( 
Nádherná, mierumilovná, oddaná, dôverčivá... taká je Pia. Napriek všetkému, čo si prežila s ľuďmi. A skutočné peklo na zemi, prežila hneď niekoľkokrát. Hoci má vraj skvelý nemecký holštýnsky pôvod, ani ten jej vôbec nezaručil šťastný život. Podľa toho, čo vieme, sa jej životná púť začala v Nemecku. Odtiaľ bola belgickým chovateľom, spolu s ďalšími koňmi, dovezená do Čiech. Tu mal "pán podnikateľ" asi veľké plány s chovom čistokrvných holštýnskych koní, ktoré nevyšli a o kone sa vôbec nestaral. Podvýživené, zanedbané sa predajom dostali do ďalších rúk, niektoré priamo na mäso. Pia putovala na Slovensko. Zdalo sa, že tu sa už bude mať v rukách skúseného chovateľa a starého koniara dobre. Z neznámych príčin ju však daroval ďalšiemu "pseudochovateľovi", ktorý jej zabezpečil hotové peklo na zemi. Údajne ju chcel predať rómom na mäso. Tí však pri pohľade na ňu usúdili, že za takého chudého koňa, kde mäsa niet nedajú ani euro. To jej, paradoxne, zachránilo život.  
 
Pia bola, vďaka tomuto bezcitnému tyranovi, na salaši, kde nemala žiadnu potrebnú starostlivosť. Jej život sa obmedzil len na priestor okolo kolíka, ku ktorému bola priviazaná na vyprahnutej lúke celý deň, bez ohľadu na počasie a jej vážny zdravotný stav. Je zázrak, že v takom stave vôbec prežila! Osamelá, bez stáda, bez voľnosti pohybu, bez prístrešku, kde by sa ukryla pred horúčavou, či vetrom, bez riadnej stravy, bez dostatku vody, bez akejkoľvek veterinárnej starostlivosti, v bolesti a smútku..... čakala na smrť. Našťastie sa dočkala záchrany, doslova v hodine dvanástej! Vďaka Evke, mladej žene, ktorá náhodou Piu objavila a nebola voči jej utrpeniu ľahostajná. Napísala mi e-mail a poslala fotky zúboženej Pie. 
 
Vďaka nej som sa o Pii dozvedela a mohla začať konať. Našťastie aj pôvodný majiteľ pochopil, keď sa dozvedel v akom stave Pia je, že takto sa o koňa riadny chovateľ nestará. Pomohol nám s jej odobraním a následne sme už Piu získali do vlastníctva darovacou zmluvou. V súčinnosti s Evkou sme zorganizovali rýchlu záchrannú akciu a v noci Piu previezli do dočasnej opatery k jednej z našich spriaznených duší v Banskej Bystrici, Michaele Dvorovenkovej (Pomoc pre kone v núdzi).
 
Žiadna z fotiek dostatočne nereprezentuje skutočne úbohý stav tejto úžasnej bojovníčky v čase, keď sme ju vzali. Pia bola doslova kosť a koža. Zabĺšená, začervená, s mimoriadne zanedbanou matnou a naježenou srsťou s množstvom lupín, so zanedbanými zubami... Najhoršie na tom boli predné kopytá. V takom stave som ešte kopytá nevidela. Predná pravá bola ako lyža, naopak predná ľavá vyzerala ako niečo medzi "čertovým kopytom" a paznechtom hovädzieho dobytka. Kopyto prešlo v minulosti ťažkou laminitídou, ktorú nikto neliečil a v dôsledku ktorej kopytná kosť zrotovala do nevratnej polohy. Práve toto muselo byť zdrojom veľkej bolesti a nemožnosti riadnej chôdze. Jedným slovom - neuveriteľné chúďa, ktoré napriek všetkému statočne bojovalo o život! 
 
Po umiestnení v dočasnej opatere u Michaely sa Pia vydala na dlhú cestu postupného "znovuzrodenia". Absolvovala tam hneď niekoľko nevyhnutných procedúr - analýza krvi, očkovanie, odčervenie, odbĺšenie, úprava kopýt a zubov, okrem toho Pii sme uhradili všetky náklady na ustajnenie, krmivo, výživové doplnky, lieky, zdravotnícky materiál (prebaly poškodeného kopyta), služby veterinára a kopytára a naozaj to nebolo málo. Každé euro nám však stálo a bude stáť za to. Veľké poďakovanie za spoluprácu a starostlivosť o Piu patrí Michaele a jej Zuzke:).
 
Koncom júna 2016 sme si mohli Piu, spolu s Arlequinom, konečne previesť k nám, kde je z nej spokojná a šťastná kobylka, takmer bez bolesti. To, čo si prežila, už v našich rukách nikdy nezažije. Nevieme však, ako výrazne sa to trápenie podpísalo na jej zdraví. Veríme preto, že ešte zabojuje a bude sa môcť tešiť z plnohodnotného života, ako všetky ľuďmi milované kone:)
 
Ako môžete podporiť Piu?

Kúpou uvedených produktov l preplatením služieb
- seno 
- lucerkové granule, cukrovarské rezky 
- doplnkové jadrové krmivo: doporučené značky: Fitmin Hobby (25 kg)
- výživové doplnky na pohybový aparát, rast kopýt, trávenie, celkové posilnenie imunity: Alavis Triple Blend, DROMY MSM + Acerola 1000g, Biotín, pivovarské kvasnice, 
- slnečnicový, ľanový, ostropestrecový olej
- veterinárne služby: očkovanie, odčervenie, pravidelná úprava zubov
- služby kopytára: pravidelná korektúra kopýt
- iné, podľa potreby a dohody 

Ak ste sa rozhodli finančne podporiť Piu, môžete tak urobiť zaslaním ľubovoľného príspevku na nižšie uvedený účet. ĎAKUJEME!
If you made a decision to support Pia, you can do it by sending any financial contribution to the account number posted below. THANK YOU!

Tatra banka, a.s.
Kód banky: 1100
Číslo účtu: 294 600 3172/1100
Variabilný symbol: 042015
Do správy pre príjemcu, uveďte, prosíme: Pia_04

FOREIGNERS
IBAN SK7811000000002946003172
BIC (SWIFT) TATR SK BX
Variable symbol: 042015
In the message to the recipient, please, give: Pia_04

Tu vás budeme informovať ako boli vaše finančné prostriedky, určené Pii, využité. 
Here you can find an information about how your money were spent for Pia. 

Ak by ste nám chceli pomôcť zverejnením letáku, a tak šírením informácií o pomoci Pii, nájdete ho vo formáte pdf tu: Pomoc Pia_letak.pdf (743,9 kB)

Nad Piou držia ochrannú ruku naši vet angels MVDr. Jaroslav Želonka a MVDr. Ivan Polakovič

Ďakujeme tiež všetkým, ktorí nám finančne, alebo materiálne prispeli na liečbu a rekonvalescenciu Pie, a tym pomohli pokryť aspoň časť nákladov, ktoré sa k Pii viažu. 

Finančná pomoc 
Rudíková Dana - Bolfová Denisa - Horváthová Mária - Žemberová Andrea - Žáčková Dagmar - Kurilovská Petronela - Vasilova Viktória - Černochová Patrícia - Ďurovcová Jana - Hudecová Eva - Šoltésová Bibiána - Šimkova Ivana - Šulekova Jana - Eva Blizmanova-Hritzova

Materiálna pomoc
November, December 2016: viacero výživových doplnkov, NutriHorse MSM - Diana Polomská 
September 2015: 1,5 kg balenie, minerálny výživový doplnok Hoof Balancer - Veronika, www.brzov.sk
Október 2015: výživové doplnky DROMY (1x Dromy MSM + Acerola 1000g, 1x Dromy Devil´s Flex 900g, 2x Dromy Pangamin 3100 tbl), Miroslava Turanková a www.equispirit.sk 
December 2015: 
- výživový doplnok PREMIN plus Muscle, minerálny doplnok PREMIN Hoofcare - Zuzana Sitárová, www.ranchparadise.sk  
- pijavice - Marta Kolštromová, predaj pijavice lekárskej na ľudské použitie i pre kone
- nepremokavá zimná deka, Olga Suthe, majiteľka obchodu s jazdeckými potrebami, www.mannequin.sk 

Aktuality
Aktuality l 6.4.2017
V marci nám z jedného riešeného prípadu (Lieskovec BA) pribudol nový člen stáda i našej rodiny Graceland. Grace sa zamiloval do Pie a je to obojstranné. A tak po úvodnej karanténe, keď sa len okukovali, sú už spolu. Naviazali sa na seba a jeden bez druhého už nevedia byť. Nuž, láska si nevyberá:) 
 
Aktuality l 1.2.2017
Piuška si už dlhšiu dobu udržiava peknú postavu:) Teraz sa však trošku viac zaguľatila, preto musíme dať pozor, aby nebola až príliš okrúhla. Jej nôžky by to zbytočne zaťažilo a mohlo spôsobiť problémy. Tešíme sa však, že Pia snáď nikdy lepšie a zdravšie nevyzerala:) Veď posúďte sami, akú cestu k tomu, ako vyzerá dnes prešla. 
 
Aktuality l 8.1.2017
Udreli mrazy, ale Pia v teplom kabátiku a s kvalitnou výživou to prekonáva v zdraví:) Akurát je pre ňu tvrdý, zmrznutý povrch výbehov dosť nepohodlný na chodenie. Napriek tomu, najradšej trávi deň vonku na slniečku, ideálne s chlapcami. Keď má ich spoločnosti a otravovania dosť, odoberie sa do svojho priestoru k senu:) Je to skvelý pocit pozerať sa na koňa, ktorý by bol bez záchrany už dávno mŕtvy, ako si užíva svoju, už štvrtú šancu na život.  
 
Aktuality l 16.10.2016
S Piou chodíme na prechádzky, aby sa nielen napásla, ale trošku pracovala a nabrala svaly na zadku. Je to nezbedníčka a hoci má prednú nôžku hendikepovanú, už som okúsila aj jej kopanec zadnými. Našťastie si to odniesla len ruka, keď si na mäkkom poli vyskočila potom, čo som stúpila na suchú haluz, a pre istotu hneď vykopla. Aspoň vieme, že žije:)
 
Aktuality l 7.9.2016
Za necelého 2,5 mesiaca u nás vyzerá Pia tak, ako má vyzerať milovaný kôň:) Krásna lesklá srsť, hriva, chvost, oblé tvary, štíhle nôžky bez opuchov, kopytá bez abscesov a hniloby, s iskrou v oku:) Chodíme na prechádzky a spolu objavujeme svet. Tešíme sa z nej a jej pokroku. Ona, dúfam sa teší, že je u nás:) 
 
Aktuality l 21.8.2016
Piuche sme urobili druhú korektúru, kopýtko už získava tvar kopyta. Po hnilobe a abscesoch ani stopy:) Vidiet to aj na jej chôdzi. Je istejšia, Pia si rada pobehne, podskočí. Tentoraz sme aplikovali špeciálny tvrdnúci obväz EQUICAST, ktorý kopyto ešte viac spevnil a umožnil Pii sa pohybovať s väčšou istotou. 
 
Aktuality l 13.8.2016
Pia u nás a po radikálnej korektúre kopýtka ožila. Chodíme spolu k susedom na trávu, kde si na mäkkom povrchu aj pocvála a povyvádza. Pekne priberá, ale vzhľadom na jej nôžky musíme dávať pozor, aby nepribrala veľmi. Konečne si začala užívať život, aký je prináleží:)
 
Aktuality l 4.7.2016
Nastal deň "D". Naša dobrá duša, kopytár Mirko Košút, k nám prišiel, aby sme Pii preštudovali jej choré kopýtko a po mesiacoch trápenia skúsili niečo radikálne. Konečne niečo, čo jej pomôže sa lepšie a bez bolesti hýbať. Mala neustály problém s abscesmi, ktoré jej spôsobili kopec problémov a takmer smrť. Mirko, po podrobnej obhliadke kopyta, urobil radikálny "rez" a odstránil jej odumretú špičku, ktorá už vyzerala ako paznecht hovädzieho dobytka. Dôkladne vyčistil vnútro kopyta od hniloby a troch abscesov, z ktorých sa doslova rynul tmavozelený silne zapáchajúci sekrét. Kopýtko tak získalo nielen úplne nový tvar, ale ostalo bez bolestivých abscesov. Na pätky dostala špeciálnu malú polpodkovičku, ktorá jej zabezpečila pohodlnejšie došlapovanie. Týmto nastúpila Pia novú cestu v živote po jej záchrane. 
 
Aktuality l 28.6.2016
Konečne sme si, po dobudovaní priestorov, mohli Piu, spolu s Arlequinom vziať domov. Vďaka Miškovi Merkovi, ktorý zabezpečil prevoz to obaja zvládli na výbornú. Pia bola dokonca schopná prejsť cca 500 m dolu kopcom k vozíku, nie celkom dobrým terénom pre ňu a v jej stave. Cesta nám ubehla rýchlo, a tak sme boli čoskoro v Macove, kde ich oboch privítali štyria fešáci Cooper, Joey, Max a Lewit. Veľmi sa tešíme, že ich máme doma:)
 
Aktuality l 28.5.2016
Aj keď sa už, vzhľadom na vážnosť Piinho stavu, skloňovalo slovo eutanázia, dnes nás Pia riadne prekvapila:) Obe s Miškou to považujeme za malý zázrak! Po niekoľkohodinovej debate, zvažovaní a otázke ako ďalej, nám odpovedala sama Pia. Pri spoločnom ošetrovaní chorého kopyta bola schopná prejsť po tvrdom povrchu, dokonca sa pri zdvihnutí pravej prednej nohy oprieť a postaviť na chorú ľavú nohu. Ukázal sa starý problém, absces v kopyte, tentoraz naviazaný na ohýbač, na ktorý však zabrali medikamenty a výživa pána doktora Želonku a snáď tak trošku aj pohoda, ktorá opäť zavládla v našich vzťahoch... Na druhý deň ráno (29.5., v nedeľu) si Pia u Mišky dokonca vypýtala pobyt na pastvine, kde sa opäť pohybovala takmer ladne:) Všetci dúfame, že sa jej stav bude uberať k lepším zajtrajškom... aj keď, u Pii človek nikdy nevie... 
 
Aktuality l 19.5.2016
Správy o Pii nie sú vôbec potešujúce:( Hoci sa ruja skončila a s ňou spojené nepríjemnosti, Pia opäť trpí. A vidieť to na jej celkovom prejave, od neschopnosti sa poriadne hýbať, po zhoršený príjem potravy. Zdalo sa, že si len na pastvine podvŕtla svoju chorú ľavú prednú nohu, ale je to oveľa vážnejšie. Napriek maximálnej Miškinej snahe, ošetrovaní je na tom Pia zle. Pán doktor Želonka urobil rtg a podľa neho Pii degeneruje korunková a kopytná kosť. Dostala liečivá, zvýšené dávky výživových doplnkov (Alavis Triple Bend), má zabezpečený mäkký povrch, obalené kopyto, vypolstrované vatou... uvidíme, či nasadená liečba a starostlivosť zaberie. Obom patrí veľké ĎAKUJEME za obetavosť, s akou sa o Piu starajú. Foto: Michaela Dvorovenková 
 
Aktuality l 19.3.2016
Pia ma nového kámoša, náš najnovší prírastok, valacha Arlequina, s ktorým si na seba veľmi rýchlo zvykli. Žiaľ, Arlequin má zlomenú kopytnú kosť, preto ma obmedzený pohyb, rovnako ako Pia. Napriek tomu, vidieť, že si to spolu užívajú. Pia aktuálne bojuje s nadmernou intenzitou ruje, ktorá je sprevádzaná silným výtokom a tak nás čaká odborné gynekologické vyšetrenie, vrátane sonografického vyšetrenia, ktoré ukáže čo presne Pii je a následne aj správnu liečbu. Tak nám držte palce, nech má zase Pia iskričky v oku:)
 
Aktuality l 23.1.2016
Aj keď nemáme vyhraté, Pia je na tom neporovanteľne lepšie. Pohybuje sa, užíva si pobyt na čerstvom vysokohorskom vzduchu a pomaličky naberá svoje stratené kilogramy. Horšie je to s osvalením, najmä zadných nôh. Kvôli vážne poškodenému prednému kopytu dlhý čas presúvala váhu na zadné nohy, čím si preťažila kĺby. Vďaka kvalitnej strave, výživovým doplnkom, pravidelnej veterinárnej starostlivosti a služieb kopytára, ktoré jej naše o.z. plne finančne pokrýva a profesionálnej opatere Mišky veríme, že sa časom dá do poriadku tak, aby mohla viesť život bez bolesti. Jej aktuálny stav môžete vidieť viď. nižšie vo fotogalérii: foto Michaela Dvorovenková.
 
Hoci jej kopyto už ostane deformované, úspechom bude pevnejšia a kvalitnejšia rohovina kopytného púzdra a čisté vnútro. Našim cieľom je, aby sa mohla, aj keď nie na ukážkovom kopýtku, pohybovať bezpolestne. Bude to dlhá cesta, ale Pia je bojovníčka, tak veríme, že sa nám to spolu s Miškou a MVDr. Jaroslavom Želonkom podarí. 
 
Aktuality l 4.12.2015
Pia bola pani doktorkou vyšetrená, urobila jej bezplatne RTG oboch predných kopýt, za čo pani doktorke veľmi pekne ďakujeme. Asistovali jej dve spolupracujúce kolegyne. Následne bolo kopyto riadne vydenzifikované, čiastočne odtiekol hnis. Kopyto sa následne zabalilo do sterilného obväzu, prelepilo sa s podložkou s polyestyrénu, aby mala Pia väčšie pohodlie pri státi. Dostala tiež injekciu proti bolesti. Pia celú procedúru znášala veľmi dobre. Spolupracovala, akoby vedela, že jej pomáhame. Po ošetrení sa spokojne pustila do sena. Toto jej správanie nám dáva veľkú nádej, že hoci má Pia kopyto vo veľmi zlom stave a musí znášať bolesť, nie je skľúčená. Skúsime všetko, aby sme jej ho zastabilizovali do takej miery, nech sa môže pohybovat bezbolestne. Ona si zaslúži, aby sme pre ňu urobili maximum! 
 
Aktuality l 18.1.2016
Vďaka obetavej starostlivosti Michaely Dvorovenkovej, ktorá už týždne pozostáva najmä z pravidelného čistenia a prebalov chorého kopyta, sa Pii výrazne uľavilo. Namiesto radikálnej, zvolili sme metódu postupnej pomalej úpravy kopyta a dáme mu čas na jeho rast a regeneráciu. Pri nedávnej korektúre kopyta sa našiel zdroj problému, absces, ktorý sa podarilo poriadne vyčistič a stabilizovať. Pia tak mohla už opäť chodiť vo výbehu a užiť si slniečka. 
 
Aktuality l 28.11.2015 
Stav Pii sa zhoršil. Zapálilo sa jej problematické predné ľavé kopyto. Noha jej výrazne opuchla a hriala. Privolaný veterinár jej nasadil antiobiotiká. Kopyto sa vyčistilo. Opuch málinko ustúpil. Pia si uľavuje od bolesti tým, že viac leží ako stojí. Napriek tomu príjíma potravu, je vyrovnaná, zaujíma sa o okolie. Kedže ide o veľmi zanedbané a vážne poškodené kopyto, hľadala som odborníka veterinára s ortopedickou praxou. Na základe referencií som oslovila MVDr. Luciu Kalovú z Českej republiky. Potom, ako som jej poslala bližšie informácie o stave Pii, sme si dohodli termín, kedy ju príde vyšetriť.