Nemo

Charakteristika
Dátum narodenia: 05.04.2015
Pohlavie: valach 
Plemeno: teplokrvník 
Farba: hnedák
 
Záchrana 
26. január 2019, odkúpenie Nema 
26.1. - 11.2.2019, umiestnený v dočasnej opatere na naše náklady 
11. február - 18. február 2019, pobyt na Klinike koní v Košiciach 
Príchod k nám: 18. február 2019 
 

Príbeh Nema
S prosbou o pomoc pre Nema sa nás obrátili dvaja mladí muži. Nemo utrpel vážny úraz. Cválal vo výbehu z kopca smerom k maštali, šmykol sa na blate a narazil do železného stĺpa tak (ne)štastne, že si zlomil pattelu (jabĺčko) v kolene na pravej nohe. Bolo to v podstate šťastie v neštastí, lebo, ak by narazil na ten stĺp hlavou, už nežije. Privolaný veterinár podal Nemovi len antibiotiká a viac stav koňa neriešil. Až po niekoľkých dňoch privolali nahlasovatelia inú veterinárku, ktorá Nemovi urobila rtg a navrhla buď operáciu, alebo eutanáziu. Keďže majiteľka na operáciu nemala peniaze a eutanáziu kategoricky odmietla, Nemo ostal bez pomoci, v bolestiach, odkázaný na prírodu. 
 
V čase, keď sme sa o Nemovi dozvedeli, bol už takmer mesiac po úraze. Po dlhej debate, sme sa s majiteľkou dohodli, že Nema odkúpime a zabezpečíme mu náležitú veterinárnu a chovateľskú starostlivosť. A tak sa aj stalo. 
 
Nema sme odviezli na Kliniku koní v Košiciach, kde sme sa s MVDr. Zdenkom Žertom, kapacitou v odbore, dohodli, že ho bude  operovať a pokúsi sa zreparovať mu koleno ako to najlepšie pôjde. Po dôkladnom rtg vyšetrení však operáciu vylúčil. Zlomenina sa začala hojiť, čo znamenalo, že operácia by mohla narušiť závesný aparát a viac poškodiť, ako pomôcť. Prognóza je však aj napriek tomu dobrá. Nemo však musí rehabilitovať a postupne opäť zaťažovať chorú nôžku. Už síce nebude nikdy jazditeľný, čo nám vôbec neprekáža, lebo u nás nevyužívame kone na jazdenie. 
 
Nemo je už  u nás, čo pre nás znamenalo premyslieť, kde a ako mu, v naplnenom záchrannom centre, vytvoríme vhodné podmienky, v zmysle rady z kliniky, aby dostal presne to, čo potrebuje. Našli sme riešenie a veríme, že Nemo bude o pár mesiacov v takom stave, že si na rozbité koleno ani nespomenie. Okrem priestoru dostane kvalitnú výživu, vrátane výživových doplnkov na pohybový aparát, veľa lásky, pozornosti, teda všetkého na čo sú u nás kone zvyknuté. Držte nám palce!