Majec

Charakteristka
Dátum narodenia: 17.2.2008
Pohlavie: valach
Plemeno: český teplokrvník 
Farba: tmavý hnedák 
 
Záchrana
Oficiálne zhabanie RVPS Bratislava - mesto, 3.5.2017 v spolupráci s našim o.z.  
Dočasne umiestnený v Bratislave, na naše náklady
Príchod k nám: 28.6.2017

Príbeh Majeca
Majec si, podobne ako všetky kone v neslávne známej jazdeckej škole Lieskovec v Bratislave, užil svoje. V apríli 2016, keď som sa aktívne zapojila do riešenia takmer 7 rokov trvajúceho prípadu týrania koní u A.B., mal Majec vážne poranenú pravú prednú nohu. Veľká mokvajúca rana, ošetrovaná neodborne len "bylinkami" a pochybnými mastičkami zanechala trvalé poškodenie. Zhrubnutá šľacha a "hrbolčeky" na kosti vyzerajú nepekne a noha už nikdy nebude fungovať na 100%. Ani tento fakt však nebránil majiteľovi v tom, aby Majec jazdil a zarábal! Rovnako trestuhodné zanedbanie vážneho zápalu pravého oka spôsobilo, že tento mladý, úžasný koník ho má trvalo poškodené. Hoci naň vidí, nie je isté koľko presne. Okrem týchto trvalých zdravotných problémov si užil aj týranie hladom, stál vo vlastných výkaloch a zažil si "milé" zaobchádzanie.
Asi 2-3 mesiace pred zhabaním koní, keď bola táto pseudojazdecká škola intenzívne monitorovaná RVPS Bratislava - mesto, bol Majec, spolu s kobylkou Ňanou a valachom Čakom (posledné tri kone, ktoré tam ostali) často ponechaný bez dozoru na poli, aby sa pásol a mal tak aspoň niečo pod zub. Neraz sa však stalo, že kone z tejto provizórnej a riadne nezabezpečenej pastviny ušli a behali po mimoriadne rušnej hlavnej ceste v Bratislave. Obrovské šťastie mali nielen kone, ale aj účastníci cestnej premávky, že sa nikomu z nich, nič vážne nestalo. Raz sa Majec našiel sám, priviazaný k stromu, ako kus nepotrebnej veci! 
Potom, ako bol A.B. zrušený nájom v Lieskovci a bol nútený vysťahovať sa aj s koňmi (ostala mu len Ňaňa a Majec, Čaka predal, dúfame, že do naozaj dobrých rúk), ponúkla som pomoc, na ktorú A.B. nereagoval. Namiesto prijatia pomoci pre oba kone, umiestnil tieto v záhradkárskej oblasti v Bratislave - Lamači pri Razsochách. Toto miesto nielenže vôbec nezodpovedalo požiadavkám na chov koní, ale kone tam boli bez akéhokoľvek dozoru ponechané sami na seba! Našťastie mi ich nahlásila pani, majiteľka vedľajšej záhradky, ktorá si všimla, že takmer 5 dní za nimi nikto nebol, nedal im jesť, v kadiach mali už len zvyšky vody. Už sa nemohla pozerať na erdžiace, nešťastné kone! Okamžite som o tejto skutočnosti informovala pána riaditeľa RVPS, zorganizovala prevoz, umiestnenie a nasledujúci deň sa rozbehla záchranná akcia.