Graceland

Charakteristika
Dátum narodenia: 20.7.1994
Pohlavie: valach
Plemeno: rakúsky teplokrvník 
Farba: hnedák 
 
Záchrana
Vykúpenie a príchod: 21.3.2017
 
Príbeh Gracelanda
Ako to žiaľ v mnohých prípadoch býva, Graceland sa potom, čo doslúžil v parkúrovom športe stal nepotrebným a bol darovaný na dožitie. Dostal sa však do podmienok, ktoré si nezaslúži žiadny kôň! Namiesto zaslúženého odpočinku sa stal nástrojom na zarábanie peňazí v neslávne známej jazdeckej škole v Lieskovci v Bratislave. Vďaka jeho úžasnej povahe a skvelému charakteru bol, podľa informácií, najvyťaženejším koňom v jazdeckej škole pre deti, ktoré sa na ňom učili základy jazdeckého umenia. Nezriedka v letných horúčavách pracoval aj 6 - 7 hodín denne! Hoci zarábal veľa peňazí, jemu sa adekvátnej starostlivosti vôbec nedostalo. Spolu s ďalšími koňmi mal nepravidelnú a nekvalitnú stravu. V lete, keď mal možnosť sa aspoň napásť vyzeral ako tak, ale v zime nemal často čo do úst. Rovnako nepravidelne bolo o ňho postarané, o veterinárnej starostlivosti nehovoriac. Často stál vo vlastných výkaloch, čo sa podpísalo pod jeho stav kopýt. Hniloba strelky a mäkké kopytá. 
 
V čase, keď bol Graceland už kosť a koža, bol spolu s ďalším valachom  Blackom  vymenený za iného valacha s priekupníkom koní. A tak sa Grace a Black dostali z blata do kaluže. Obaja stáli priviazaní v malom štonde, snáď najhoršom možnom spôsobe "ustajnenia" koní! Tu, obaja nešťastní, čakali na svoj ďalší osud. 
 
O pohybe oboch koní som vedela, a tak som sa spolu s dobrou dušou, Dominikou Majchrákovou, ktorá mala záujem o Blacka jedného dňa vybrala oboch pozrieť a zistiť možnosti, ako ich získať. Hoci boli obaja v zúfalom stave, inak ako na vykúpení oboch sa s ich novým majiteľom nedalo dohodnúť. Pohľad na tých dvoch nešťastníkov však veľmi bolel, a tak sme sa nakoniec dohodli.
Za "výhodnejšiu" cenu 1000 eur (pôvodne bol Black za 600 eur a Grace za 500 eur) sa obaja konečne dočkali nového domova. Grace skončil u nás, Black neďaleko, aj vďaka pomoci Marianny Bobákovej, ktorá vyšla Dominike v ústrety a pomohla s ustajnením Blacka za výhodnejších podmienok v prvom mesiaci, kedy sú náklady na zachráneného koňa najvyššie. 
 
Grace si užíva voľnosť pohybu u nás v Macove. Konečne má pravidelný prísun kvalitného sena, jadrového krmiva, výživových doplnkov a starostlivosť, akú si tento úžasný koník zaslúži. 
 
P.S.: Jazdecká škola, či ranč A.B. bola predmetom neustáleho šetrenia a kontrol RVPS (Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy) v Bratislave už od roku 2011. Kone tam trpeli roky, mnoho ľudí podalo podnet na RVPS, ktorá síce na kontrolu prišla, ale vždy zlý stav koní a ďalších zvierat (kozy, psy) riešila len ako priestupok pokutami. Keď v apríli 2016 uhynula v Lieskovci kobylka Akita a viac ako 2 týždne hnila na pozemku, do riešenia tohto prípadu som sa aktívne zapojila. V spolupráci s TV JOJ (redaktor Juraj Hajdin), ŠVPS, RVPS BA, políciou a ďalšími ľuďmi, ktorí sa už nedokázali pozerať na daný stav, sa rozbehol takmer ročný kolotoč kontrol a tlaku na zlepšenie chovateľskej a veterinárnej starostlivosti o kone. Chvíľami to vyzeralo, že sa A.B. snaží, ale prišla zima a kone opäť trpeli nedostatkom krmiva i steliva. Tiež im nedokázal zabezpečiť bezpečné ohrady na pastvine, aby kone nebehali po hlavnej ceste v rušnej premávke a neohrozovali tak seba i ľudí. Podarilo sa však vykúpiť a zabezpečiť nový domov pre 7 koní, vrátane Gracelanda a Blacka. K 15.4.2017 jazdecká škola, chov koní i pôsobenie A.B. v Lieskovci končí! A hoci mu v starostlivosti ostali 3 kone, ostáva len veriť, že aspoň o tie bude náležite na novom mieste postarané. Ak nie, aj tie budú v spolupráci s RVPS BA riešené. 
 
Ako môžete podporiť Gracelanda?

Kúpou konkrétneho krmiva l preplatením služieb l finančný príspevok
- seno 
- doplnkové jadrové krmivo: Fitmin Hobby (25 kg balenie), Equibo Herbal (25 kg balenie), Equibo Fit (25 kg balenie)
- výživové doplnky na pohybový aparát, vrátane podpory kopýt, celkové posilnenie imunity, kvalitnú srsť: Alavis Triple Blend, DROMY Hyaluronic, MSM +  Acerola 1000g, Fitmin Biotín, Fitmin Flexi Trio, Echinaceový sirup, Ostropestrecový sirup, slnečnicový, alebo ľanový olej)
- veterinárne služby: očkovanie, odčervenie, pravidelná úprava zubov
- služby kopytára: pravidelná korektúra kopýt
- iné, podľa potreby a dohody

Ak ste sa rozhodli finančne podporiť Gracelanda, môžete tak urobiť zaslaním ľubovoľného príspevku na nižšie uvedený účet. ĎAKUJEME!
If you made a decision to support Graceland, you can do it by sending any financial contribution to the account number posted below. THANK YOU!

Tatra banka, a.s.
Kód banky: 1100
Číslo účtu: 294 600 3172/1100
Variabilný symbol: 032017
Do správy pre príjemcu, uveďte, prosíme: Graceland 

FOREIGNERS
IBAN SK7811000000002946003172
BIC (SWIFT) TATR SK BX
Variable symbol: 032017
In the message to the recipient, please, give: Graceland 

Tu vás budeme informovať ako boli vaše finančné prostriedky, určené Gracelandovi, využité
Here you can find an information about how your money were spent for Graceland. 

Ďakujeme všetkým, ktorí nám finančne, alebo materiálne prispeli na liečbu a rekonvalescenciu Gracelanda, a tým pomohli pokryť aspoň časť nákladov, ktoré sa k nemu viažu. 

Podporili nás: 
Ambros Pinter, White Crow Ranch - bezplatne previezol Gracelanda i Blacka 
Ľudmila Bachnová - 25 EUR 
Marcela Rózsová - 20 EUR
Juraj Hlavata - 30 EUR
Natália Bauerová a Lucia Križanovičová - doplnkové krmivo (2x25 kg La Sard Hifi, La Sard VitMin), 5 l slnečnicový olej 

 

Aktuality 
Aktuality l 7.4.2017
Grace sa postupne zoznamuje s ďalšími členmi nášho stáda. Po Pii je to Joey, prvý z chalanov. Joey je úžasný koník, ktorý sa hneď s Graceom skamarátil, tak ako vždy, keď k nám prišiel nový kôň. Je to absolútny pohoďák a charakter. Ukázal Gracelandovi, že o Piu nemá záujem a rešpektuje, že je to jeho láska:) Grace si totiž Piu v úvode bránil. O chvíľu bol však preňho Joey lepší parťák a Pia ostala bokom:) 
 
Aktuality l 29.3.2017
Prvé dni sme Graceovi naservírovali najmä kvalitné lúčne seno (bio seno z Myjavy) a malé dávky jadra s obsahom ryžových otrúb, slnečnicový olej, výživové doplnky. Dali sme mu upraviť kopytá a vziať krv na testy infekčnej anémie. Po odčervení sa mu v truse objavilo slušné množstvo hlíst. Ošetrujeme mu hnilobu. Čaká ho ešte očkovanie a úprava zubov. Už sa u nás rozkukal, je spokojný, ožil a zamiloval sa do Pie. Chlapci si ho tiež už okukali z bezpečnej vzdialenosti a vnímajú, že nám pribudol nový člen rodiny:) 
 
Aktuality l 21.3.2017
Dnes sme si Gracelanda priviezli domov. Do vozíka takmer utekal, akoby vedel, že ide do láskyplného domova. Až po príchode k nám sme si mohli poriadne Gracea obzriet. Pohľad naňho bol žalostný. Vystúpené všetky kosti, stopy po zraneniach, staré odreniny na kohútiku, vážne kožné problémy, hniloba strelky, mäkké kopytá, opuchnuté zadné nohy, pravý miešok, hlava (slinné žľazy), opuch na ľavej časti chrbta a extrémna bolestivosť. Grace si nedal siahnuť na chrbát a boľavý bok. Pri pokuse sa ho dotknúť bolestivo stonal a uhýbal sa. Ako som sa dozvedela, dva dni pred jeho vykúpením bol pustený do výbehu s Blackom, ktorý ho dokopal.