Dáma

Charakteristika
Dátum narodenia: neznámy, odhad cca 18 - 20 rokov (v čase záchrany)
Pohlavie: kobyla
Plemeno: lipicánka
Farba: belka 
 
Záchrana
Nahlásená: 1.10.2015
Vykúpená pre naše o.z. skvelým človekom, milovníkom zvierat, našim podporovateľom Ambrosom Pinterom, Whitecrow Ranch: 4.10.2015 
Odobraná: 4.10.2015
 
Príbeh Dámy 
Aristokratka, s najväčšou pravdepodobnosťou, pochádzajúca z Maďarska sa k nám na južné Slovensko dostala ako "delikatesa". Doslova. Majiteľ si ju kúpil s jasným úmyslom - na mäso. Zmiešaná s bravčovým by tomuto milovníkovi konského mäsa zabezpečila "lahodný" pokrm na celkom slušne dlhú dobu. 
 
Dáma si tam, kde bola predtým zjavne neužila nič dobré. Podľa viacerých znakov išlo o chovnú kobylu, ktorá rodila, kým to šlo. Bola doslova v konskej množiarni. K Dáme nemáme žiadne doklady, ktoré by určili jej pôvod, ale asi ide o kobylku plemena Lipicán. V jej prípade tiež zasiahla vyššia moc, pretože dvom ľuďom nebolo jedno, aký osud ju čaká. Jeden z nich, Ady, mi napísala a tak sme sa všetci traja pustili do jej záchrany. Našťastie aj Zuzka, prevádzkujúca jednu z našich spriatelených záchranných staníc v sieti, mala miesto, a tak Dáma od "labužníka" putovala rovno tam. Na miesto, kde jej život bude v spoločnosti ďalších koní a ľudí, ktorí sa nám o ňu dobre postarajú. 
 
Hneď po príchode sa tam Dáma cítila veľmi dobre. Kone ju privítali a okamžite si tam našla 2 kámošov, tiež Zuzkou zachránených valachov, s ktorými bude zdieľať jeden výbeh. Pri prevoze Dámy sme zistili, že je na pravé oko slepá. To jej však určite nebude brániť v plnohodnotnom živote, kde už nezažije zneužívanie, alebo boj o život, aby neskončila ako klobása. 
 
Dáma, tak ako každý nami zachránený kôň, absolvovala vstupné veterinárne vyšetrenie, očkovanie, korektúru kopýt a bolo jej nasadené kvalitné krmivo, ktoré v malých dávkach postupne zabezpečí jej prechod do adekvátnej formy a vitality. Podľa veterinárky, ktorá ju vyšetrila má Dáma cca 18-20 rokov, čo je u koňa vek, ktorý možno považovať za dobré roky:)
 
Starosti nám robia jej zanedbané nohy, zadné so zbiehavým postojom, čo sa negatívne prejavilo aj na nefyziologickom tvare kopýt a predné pravé, výrazne špalkové kopyto. Kopytá musíme správnou korektúrou dostať do fyziologického tvaru, a tým zabezpečiť Dáme pohodlný a bezbolestný pohyb. So správnym kopytárom, ktorého máme, to dúfame pôjde. Ako to už pri kopytách býva, vyžiada si to svoj čas. Držte nám palce!:)
 
Ako môžete podporiť Dámu?

Kúpou konkrétneho krmiva l preplatením služieb l finančný príspevok 
- seno, pastva
- doplnkové jadrové krmivo: Fitmin Hobby (25 kg balenie)
- lucerkové granule, výrobca je na Myjave, cena: 0,50 eur/1 kg
- cukrovarské rezky (granulované)
- výživové doplnky na pohybový aparát, celkové posilnenie imunity: Alavis Triple Blend, DROMY Hyaluronic, MSM 
- veterinárne služby: očkovanie, odčervenie, pravidelná úprava zubov
- služby kopytára: pravidelná korektúra kopýt
- iné, podľa potreby a dohody

Ak ste sa rozhodli finančne podporiť Dámu, môžete tak urobiť zaslaním ľubovoľného príspevku na nižšie uvedený účet. ĎAKUJEM
If you made a decision to support Dama, you can do it by sending any financial contribution to the account number posted below. THANK YOU!

Tatra banka, a.s.
Kód banky: 1100
Číslo účtu: 294 600 3172/1100
Variabilný symbol: 062015
Do správy pre príjemcu, uveďte, prosíme: Dama_06

FOREIGNERS
IBAN SK7811000000002946003172
BIC (SWIFT) TATR SK BX
Variable symbol: 062015
In the message to the recipient, please, give: Dama_06

Tu vás budeme informovať ako boli vaše finančné prostriedky, určené Dáme, využité.
Here you can find an information about how your money were spent for Dama. 

 

Aktuality
Aktuality l 1.2.2017
Monika Kiššová-Ondrovičová, u ktorej máme na pastvinách Dámu, nás pravidelne zásobuje nádhernými fotkami našej "Snehulienky". Je pre nás potešením, že môžeme Dáme dopriať také miesto s veľkými pastvinami, pokoj a pohodu, kde si môže užívať skvelý a slobodný život, kde jej nič nehrozí, kde sa dáva dokopy na tele i duši:) Ďakujeme Monika!

Aktuality l 6.12.2016
Práve na Mikuláša dostala Dáma darček v podobe upravených zúbkov od nášho vet angela MVDr. Ivan Polakoviča, ktorý nás následne informoval. Zúbky síce nie sú úplne v poriadku, ale pravidelnou úpravou sa docieli želaný stav tak, aby si mohla kvalitnú pastvinu a seno užívať. ĎAKUJEME! 
 
Aktuality l 4.12.2016
Hoci je Dáma 1,5 hodiny cesty od nás, snažíme sa ju tam navštevovať pravidelne, lebo nám chýba. Je to skvelá kobylka. A samozrejme, vždy jej donesieme potrebné veci, aby jej nič nechýbalo. Tentokrát sme ju našli ako ľadového medveda:) Chlpatá a spokojná si užíva svoj výbeh a stodolu spolu so 4 teliatkami:) Vidieť ju takú pohodovú na slnkom zaliatej pastvine, kde si ešte stále nájde trávu nás vždy napĺňa radosťou a skvelým pocitom, že jej môžeme dopriať takýto život. 
 
Aktuality l 4.8.2016
Aj keď mala Dáma u Miška Merku pokoj a pohodu, jedno jej veľmi chýbalo - pastvina. A tak sme s Miškom spoločne usúdili, že jej bude najlepšie niekde na pastvine. Ale ani pastvina, nie je ako pastvina. Potrebovali sme niekoho, kto ju len tak nevyšupne na trávu a viac ju neuvidí. Predsa len, je to starší hendikepovaný koník, ktorý potrebuje zvýšenú starostlivosť i výživu. Dobrú dušu, sme na základe odporúčania našli v Jablonke na Myjave. Dnes, sme ju tam odviezli. Monika Kiššová Ondrovičová vytvorila pre Dámu samostatné miesto, kde ma Dáma všetko, čo k spokojnému životu potrebuje. Dáma je však v stáde koní veľmi komplikovaná, preto si síce spoločnosť koní užíva, ale bezpečne pre všetkých v samostatnom priestore. 
 
Aktuality l 3.4.2016
Dnes sme si s Dámou užili deň. Napásla sa na jarnej trávičke a myslím, že bola viac ako spokojná. Kiežby som s ňou mohla byť častejšie, alebo jej dopriať pastvinu. 
 
Aktuality l 22.12.2015
Dáma dnes mala rušný deň. Okrem kopytára Mirka, sme ju prišli pozrieť s Ambrušom. Absolvovala korektúru kopýt. Pomaličky sa jej špalkové kopytá upravia v rámci možnosti tak, aby mala vyrovnanejšie zaťaženie všetkých štyroch končatín. Pri korektúre stála pokojne, akoby vedela, že jej pomáhame. Je to skutočné zlatíčko a vytrpela si toho veľa, preto si zaslúži už len skvelý život. Podobne ako Al Abjar, dostáva teraz kašičkovú stravu (namáčané senné granulky, jadro s výživovými doplnkami), kým sa jej pomery v papulke dajú do stavu, aby mohla príjimať seno normálne. Po náročnej úprave zubov to ide ťažšie. 
 
Aktuality l 17.12.2015
Dáma dnes absolvovala úpravu zubov i ošetrenie. Dámin osobný lekár, náš vet angel, MVDr. Ivan Polakovič nás však nepotešil. Dáma mala zuby vo veľmi zlom stave. Dva z nich sa jej trošku kývali, zatiaľ ich nechal na mieste, ale čas ukáže, či nebudú musieť ísť von. Má však ešte horší problém. Dáma bola v konskej množiarni, a tak sú jej rodidlá ochabnuté a vpadnuté, čo spôsobuje, že sa jej pri vyprázdňovaní dostáva moč i trus tiež do pošvy. Má v tele zápal a z vulvy jej vytekal hnis. Aby sme tomu zabránili, pán doktor jej urobí plastiku vulvy. Tiež veríme, že keď trošku priberie a v zadnej časti sa osvalí, jej stav sa zlepší. 
 
Aktuality l 6.12.2015
Aj keď snaha naozaj bola, Dáma potrebuje vyššiu odbornú a veterinárnu starostlivosť, a tak sme po vzájomnej debate a dôkladnom zvážení, previezli Dámu na vhodnejšie miesto, k Miškovi Merkovi do Kuchyne, na Záhorie, kde už nejaký čas prekvitá Al Abjar:). Miško a jeho žena Majka sa o Dámu náležite postarajú, a tak verím, že bude už čoskoro vyzerať inak. Prevoz niesla statočne, v novom prostredí sa hneď pustila, podľa svojich možností, do kvalitného sena a minerálneho lizu. Som rada, že všetko prebehlo k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán a prioritne v prospech Dámy.  
 
Aktuality l 4.10.2015
Dnes sme túto krásavicu previezli z pekla na bezpečné miesto, k spolupracujúcej Zuzke Bagínovej do Bolešova, kde budeme hradiť všetky výdavky na jej ustajnenie, výživu a služby veterinára, kopytára. Vďaka Ambrosovi Pinterovi, ktorý Dámu za 300 eur vykúpil, čím jej zachránil život, konečne nájde pokoj. Od tejto chvíle bude Dáma našou súčasťou a urobíme všetko preto, aby spoznala už len tú krajšiu tvár nás, ľudí.