Arlequin

Charakteristika
Dátum narodenia: 9.6.2010
Pohlavie: valach
Plemeno: slovenský teplokrvník 
Farba: ryšiak 
 
Záchrana
Nahlásený: 5.2.2016
Príchod: 21.2.2016
 
Príbeh Arlequina
Arlequin je jedným z tých mnohých nádejných športových koní, s výborným pôvodom a skokovým potenciálom, ktorý sa ako štvorročný dostal do rúk nesprávneho človeka, doslova blbca! Tento "odborník" na prácu s mladými koňmi, vrátane obsadnutia, Arlequinov prvý kontakt so sedlom a váhou človeka, riešil ako v nepodarenej kovbojke z divokého západu 19. storočia. Človeku ostáva rozum stáť, keď si pomyslí, že ešte sa v dnešnej modernej dobe nájde blbec, ktorý drahého koňa obsadá násilím tak, že mu vyviaže jednu prednú nohu, aby kôň metajúci sa na troch nohách nevyhadzoval a maximálne vystresovaný, vydesený a následne úplne vysílený sa človeku čo najrýchlejšie podvolil. Dnes, keď je už viacero skúsených trénerov prirodzenej komunikácie, či horsemanshipu po celom Slovensku si dá majiteľ obsadnúť hodnotného koňa takému blbcovi! A ten blbec vraj takto obsadá športové kone bežne. Rýchlo a zbesilo! 
 
Niet preto divu, že sa temperamentný a citlivý Arlequin takému násilnému a neokrôchanému spôsobu práce bránil. Výsledkom tohto "odborného obsadania" bola zlomenina kopytnej kosti. Podľa rtg snímkov, ktoré máme k dispozícii to bola v čase, keď sme Arlequina prijali, už stará záležitosť a podľa vyjadrenia oslovených veterinárov išlo o zanedbanie starostlivosti hneď v začiatku liečby. 
 
Okrem fyzického hendikepu má Arlequin najmä psychický. Nezniesol na sebe ani podsedlovku, nieto ešte sedlo. Potom ako si Arlequin užil svoje s blbcom, oslovil majiteľ človeka, ktorý sa vraj venuje horsemanshipu. Tomu sa Arlequina "nejako" podarilo osedlať a keď ho so sedlom v hale pustil, Arlequin sa išiel zblázniť z toho, čo ma na sebe a všemožne sa sedla snažil zbaviť. "Horseman" svoj počin odôvodil tým, že sa s tým musí kôň vyrovnať sám a spolu s majiteľom sa pozeral na koňa, ktorý sa v panike a strese metal, skákal ako o život, aby sa sedla s hrôzou v očiac zbavil. Majiteľ však zasiahol, a Arlequina, krívajúceho vzal späť do boxu. Po týchto zážitkoch sa Arlequinovo správanie k ľuďom zmenilo, dokonca nemal problém po človeku aj zaútočiť kopaním. 
 
Výsledkom týchto "tradičných výcvikových metód" a starostlivosti je zanedbaná zlomenina kopytnej kosti a panický strach zo sedla a jazdca na sebe. Arlequina sme pod naše krídla prijali, lebo to je mladučký (v čase záchrany sotva 6 ročný koník), ktorý bol určený na biznis, teda prijazdiť, prejsť nejaké parkúrové súťaže a draho predať do zahraničia. Tieto plány však zmaril Arlequinov stav a živiť chromého koňa s nejasnou budúcnosťou sa majiteľom športových koní prirodzene nechce. A keď sa náš telefonát s majiteľom niesol v duchu...nechcem ho dať na mäso, ale... tak sme ho vzali, lebo si neviem predstaviť, že tak mladý koník by skončil niekde v poľskom kamióne smer Taliansko... 
 
Arlequina sme mali niekoľko mesiacov, spolu s Piou, v Banskej Bystrici u spolupracujúcej Michaely Dvorovenkovej (Pomoc pre kone v núdzi), kde sme im obom hradili všetky náklady na ustajnenie, krmivo, výživové doplnky, veterinárne služby, služby kopytára, atď. Veľmi rýchlo si na seba zvykli a stali sa nerozlučnou dvojicou. 
 
V júni 2016, po dobudovaní kapacít u nás v Macove sme si ich mohli doviesť domov, kde našli obaja už trvalé miesto nielen na našom pozemku, ale i v našich srdciach. 
 
Ako môžete podporiť Arlequina?

Kúpou konkrétneho krmiva l preplatením služieb l finančný príspevok
- seno 
- doplnkové jadrové krmivo: Fitmin Hobby (25 kg balenie)
- výživové doplnky na pohybový aparát, vrátane podpory kopýt, celkové posilnenie imunity, kvalitnú srsť: Alavis Triple Blend, DROMY Hyaluronic, MSM +  Acerola 1000g, Biotín, Echinaceový sirup, Ostropestrecový sirup, slnečnicový, alebo ľanový olej)
- veterinárne služby: očkovanie, odčervenie, pravidelná úprava zubov
- služby kopytára: pravidelná korektúra kopýt
- iné, podľa potreby a dohody

Ak ste sa rozhodli finančne podporiť Arlequina, môžete tak urobiť zaslaním ľubovoľného príspevku na nižšie uvedený účet. ĎAKUJEME!
If you made a decision to support Arlequin, you can do it by sending any financial contribution to the account number posted below. THANK YOU!

Tatra banka, a.s.
Kód banky: 1100
Číslo účtu: 294 600 3172/1100
Variabilný symbol: 072016
Do správy pre príjemcu, uveďte, prosíme: Arlequin_07

FOREIGNERS
IBAN SK7811000000002946003172
BIC (SWIFT) TATR SK BX
Variable symbol: 072016
In the message to the recipient, please, give: Arlequin_07

Tu vás budeme informovať ako boli vaše finančné prostriedky, určené Arlequinovi, využité
Here you can find an information about how your money were spent for Arlequin. 

Ďakujeme všetkým, ktorí nám finančne, alebo materiálne prispeli na liečbu a rekonvalescenciu Arlequina, a tým pomohli pokryť aspoň časť nákladov, ktoré sa k Arlequinovi viažu. 

Podporili nás: 
Ľudmila Bachnová - 100 EUR 
Diana Polomská - MSM, Biotín

 

Aktuality
Aktuality l 08.01.2017
Arli, ako ho familiárne voláme je náš zlatúšik. Od príchodu k nám prešiel zmenami, fyzickými, ale najmä psychickými. Zaradil sa do stáda, kde si našiel svoje miesto a nových kámošov. Z vystrašeného koňa, ktorý sa všetkého bál, je dnes zvedavý a celkom samostatný koník. Dávame si veľký pozor, aby sme s ním jednali fér, bez prudkých pohybov, bez veľkých nárokov. Je veľmi vnímavý a citlivý. Myslím, že sme si jeho dôveru postupne získali. Prejavuje sa práve vo chvíli, keď sa iné kone dajú na útek, ale Arli ostane pri mne. Stačí mu pokojným hlasom povedať, že sa nič nedeje, to len chlapci blbnú:) V najbližšej dobe nás čakajú ďalšie RTG, aby sme zistili stav kopytnej kosti a mohli sa posunúť v liečbe, či práci s Arlim ďalej. 
 
Aktuality l 28.6.2016
Dnes sme mali šťastný deň. Po dobudovaní boxov sme si Piu a Arliho mohli konečne doviesť domov. Vďaka Miškovi Merkovi sme prevoz z Banskej Bystrice do Macova zvládli na jednotku. A tak k štyrom chlapcom pribudli noví kámoši. Narobilo to síce trošku vzruchu, pretože medzi samých chalanov pribudla jedna fešanda, ale verím, že časom sa to všetko upokojí a chlapcom klesnú hormóny i niektoré časti tela:), človek by neveril, ako sa z nich opäť stávajú žrebce. Pia si však s Arlim najprv vychutnajú samostatný výbeh a po zoznámení sa Arli presunie medzi chalanov, aby mohol mať aj adekvátnych parťákov na konské hrátky. Pia, žiaľ pre svoj stav s prednou nohou, nie je preňho ten pravý kámoš.  
 
Aktuality l 19.3.2016 
Arlequin je už veľký kámoš s Piou, žiaľ kvôli kopytu si nemôže užívať lány pastvín a priestoru, v stáde s inými koňmi. Je s Piou v provizórnom výbehu, v senníku, kde má potrebný mäkký podklad. Vzhľadom k nízkemu oploteniu sa však stáva, že preskočí ohradu a snaží sa dostať medzi kone na pasienku, čím ohrozuje seba i ostatné kone, alebo behá po nerovnom tvrdom povrchu. Takéto "vylomeniny" určite neprospievajú chorému kopytu, a tak budeme hľadať s Michaelou iné riešenie, ako mu zabezpečiť náležité priestory tak, aby takú možnosť nemal. 
 
Aktuality l 21.2.2016
Arliho nám dnes osobne priviezol do Banskej Bystrice jeho majiteľ, spolu s manželkou, a tak nám tam k Pii pribudla ďalšia nešťastná konská dušička. Veríme však, že aj vďaka skúsenostiam Michaely si rýchlo uvedomí zmenu prostredia a zaobchádzania s ním. Tu už nezažije to, čím si prešiel.