Al Abjar

Charakteristika
Dátum narodenia: 1989
Pohlavie: žrebec
Plemeno: čistokrvný arab
Farba: belko
 
Záchrana
Nahlásený: 21. september 2015
Odobraný: 28. september 2015
 
Príbeh Al Abjara 
Životný príbeh tohto nádherného originálneho arabského žrebca nie je ako jeden z tých "Tisíc a jedna noc". Al Abjar si toho vo svojom 27-ročnom živote prežil viac ako dosť. Už samotná cesta na Slovensko, z tisícky kilometrov vzdialenej cudziny, bola preňho viac ako náročná. Putoval z miesta na miesto, prežíval napr. v tmavom sklade, resp. na miestach, kde by ste koňa určite nechovali, až kým skončil ako kôň, určený na mäso pre tigre... 
 
Nebyť obetavej starostlivosti nahlasovateľky jeho záchrany a výnimočnej ústretovosti majiteľa, ktorý nám ho po dohovore daroval a dokonca finančne prispel na jeho ďalší, lepší život, bol by dnes Al Abjar len spomienkou na fotkách. 
 
Našťastie sme mu mohli pomôcť, aby dnes žil obklopený ľuďmi, ktorí ho majú veľmi radi a s láskou sa nám pomáhajú oňho starať. Nepriek veku si dnes užíva skvelý život a pomaly sa dáva do poriadku. Al Abjar potrebuje najmä špeciálne kŕmenie, kedže zuby má už takmer nepoužiteľné, čo predstavuje najväčšie finančné náklady. Vďaka dodávke vhodného krmiva (senné granulky, ktoré sa namáčajú na kašičku, repné rezky) a spôsobu kŕmenia 5 - 6x denne sa Al Abjar pomaly zaguľacuje a znovu získava tú povestnú arabskú iskru v oku. Spolu s pravidelným pobytom vo výbehu, kde má vedľa "svoje" stádo pod palcom, sa opäť cíti ako správny žrebec a prosperuje tak aj psychicky. Okrem toho, užíva si aj ľudskú spoločnosť. Stal sa miláčikom malého dievčatka, Terezky, ktorému zdá sa, jej city opätuje. Namiesto potravy pre tigre je dnes Al Abjar opäť šťastným koňom! 
 
Ako môžete podporiť Al Abjara? 
Kúpou uvedených produktov l preplatením služieb

- hlavné objemové krmivo: senné a lucerkové granule (má úplne zničené zuby, do konca života už bude na namáčaných          granuliach), výrobca je na Myjave, cena: 0,50 eur/1 kg 
- cukrovarské rezky (granulované) 
- doplnkové jadrové krmivo: senior musli (doporučené značky: Premin, Fitmin, Marstall, alebo SILVER HORSE 
- výživové doplnky na posilnenie pohybového aparátu a imunity (doporučené značky: DROMY, Premin)
- slnečnicový, ľanový, ostropestrecový olej 
- bylinkové čaje, pivovarské kvasnice 
- veterinárne služby: očkovanie, odčervenie
- služby kopytára: pravidelná korektúra kopýt
- iné, podľa potreby

Ak ste sa rozhodli finančne podporiť Al Abjara, môžete tak urobiť zaslaním ľubovoľného príspevku na nižšie uvedený účet. ĎAKUJEME!
If you made a decision to support Al Abjar, you can do it by sending any financial contribution to the account number posted below. THANK YOU!

Tatra banka, a.s.
Kód banky: 1100
Číslo účtu: 294 600 3172/1100
Variabilný symbol: 052015
Do správy pre príjemcu, uveďte, prosíme: Al Abjar_05

FOREIGNERS
IBAN SK7811000000002946003172
BIC (SWIFT) TATR SK BX
Variable symbol: 052015
In the message to the recipient, please, give: Al Abjar_05

Tu vás budeme informovať ako boli vaše finančné prostriedky, určené Al Abjarovi, využité.
Here you can find an information about how your money were spent for Al Abjar. 

Materiálna pomoc
December 2016: Musli Marstall (25 kg), Daniela Piršelová 
November 2015: Senné granule (50 kg), Daniela Piršelová
Október 2015: Cukrovarské rezky (cca 50 kg), Gabika Chovaňaková 

Aktuality
Aktuality l 18.1.2017
Miško Merka mi poslal aktuálne fotky nášho malého bieleho medveda Abjara:). Aj takto môže vyzerať koník, ktorý tohto roku ťahá na 28 rok! Veľké ďakujem patrí Miškovi za jeho denno dennú starostlivosť a pozornosť, ktorú nášmu fešáčikovi venuje. 
 
Aktuality l 7.12.2016
Za Abjarom zavítala jeho veľmi dobrá stará známa:), Daniela Piršelová, ktorá sa o ňho starala v jeho pôvodnom domove a oslovila nás s prosbou o jeho záchranu. Tentoraz som oslovila Danielu ja a poprosila ju, aby venovala svoj drahocenný čas Abjarovi. A Daniela za ním neprišla s prázdnymi rukami. Spolu s kamarátkou mu spríjemnili deň a vyzerá to tak, že nielen jemu. Aj Miško si prišiel na svoje:) Ďakujeme Danielka. Fotogaléria: foto Daniela Piršelová 
 
Aktuality l 25.9.2016
Aj keď nemám, žiaľ, toľko času, koľko by som veľmi chcela pre tohto nášho bieleho arabského princa, snažím sa vždy keď som s ním spríjemniť mu naše spoločné chvíle. Úplne ožije, keď sa mu človek venuje. A dnes sme si to spolu naozaj užili. Po dôkladnej očiste sme si vyšli na prechádzku a na kus cesty odprevadili aj našu Lucku Šulekovú, ktorá mala u Miška Merku svojho Detvana na výcviku. Abjar sa samozrejme pri Detvanovi správal ako žrebec, ale slušne vychovaný. Tento nádherný slnečný deň s ním bol doslova balzamom na dušu. Na ceste domov som sa zastavila v Modre na vinobraní, či tam jeden avízovaný chrapúň netýra poníky, nekonečným vozením detí. Na jeho šťastie tam nebol, a tak mi už nič nepokazilo ten užasný deň s fešákom, akým stále Abjar nepochybne je. 
 
Aktuality l 11.3.2016
Al Abjar bol dnes ako prasiatko, špinavý, ale aj pekne okrúhlučký. Tento koník je ukážkovým príkladom, že aj staršie kone, ktorým je dopriata riadna opatera, zohľadnený ich zdravotný stav a tomu prispôsobená forma kŕmenia a výživa môžu vyzerať inak a žiť skvelý život. A sme šťastní, že jemu sme to aspoň v jeho posledných rokoch života dopriali. 
 
Aktuality l 22.12.2015
Al Abjar dnes spolu s Dámou absolvoval korektúru kopýt. Vďaka skvelej starostlivosti Miška a Majky, je z neho opäť žrebec, čo dáva najavo živým záujmom o okolie a neustálym sledovaním "svojho" stáda koní vo vedľajších výbehoch. Napriek tomu, tento malý krásavec stál a podával nôžky ukážkovo. Rozdiel pred a po necelých 3 mesiacoch je úžasný, nielen fyzický, ale tiež psychický. Stačilo "len" dopriať mu stravu, akú potrebuje. 
 
Aktuality l 17.12.2015
Spolu s Dámou dnes absolvoval korektúru zubov. Náš vet angel, MVDr. Ivan Polakovič len potvrdil to, čo sme viac-menej vedeli. Al Abjar má už zuby v takom stave, že nie je schopný prijímať inú potravu, ako v kašovitej forme. A tak bude už do konca svojho života, namiesto sena, dostávať kašičku zo senných granúl, rovnako ako všetky ďalšie krmivá a výživové doplnky. Napriek vysokej náročnosti prípravy takého krmiva a frekvencii kŕmenia (pred tým 6, teraz 4-5x denne) bude o tohto krásavca dobre postarané. Inak by neprežil. 
 
Aktuality l 9.12.2015
Bola som za Al Abjarom rovno na Mikuláša, 6.12. Vidieť ho naživo bol pre mňa ten najkrajší mikulášsky darček. Veď posúďte sami, viď. foto nižšie. Namiesto kostričky potiahnutej kožou som videla malú chlpatú guľku s novonadobudnutou iskrou v oku. Ako obyčajne, žral:) Najbližšie ho čaká korektúra kopýt. Starostlivosť ako o vlastné dieťa. Tak by som nazvala to, čo pre nňho robí Miško a Majka Merkovci. ĎAKUJEM vám priatelia, že mi pomáhate! Z celého srdca!