R.I.P. Al Abjar

Charakteristika
Dátum narodenia: 1989
Dátum úmrtia: 28.10.2019
Pohlavie: žrebec
Plemeno: čistokrvný arab
Farba: belko
 
Záchrana
Nahlásený: 21. september 2015
Odobraný: 28. september 2015
 
R.I.P. chlapček náš:( 
V záchrane týraných koní sa musí človek naučiť, že kôň, ktorý zažil veľa zlého odíde skôr ako ten zdravý. Jeho telo i duša je poznamenaná. V tomto prípade sme však šťastní, že sme Al Abjarovi dopriali aspoň posledné 4 roky v iných podmienkach a s množstvom lásky. 
Veľké ďakujem v jeho záchrane patrí Miškovi Merkovi, u ktorého sa z dočasky stal trvalý domov, kde sme Al Abjarovi hradili všetky náklady, ale Miško a jeho tím mu bol dennou oporou. Daniele Piršelovej za to, že sa na nás s prosbou o pomoc pre Al Abjara obrátila a nenechala ho živoriť v nedôstojných podmienkach. Maj sa dobre, chlapček náš, a užívaj si slobodu nebeských pastvín! 
 
Príbeh Al Abjara 
Životný príbeh tohto nádherného originálneho arabského žrebca nie je ako jeden z tých "Tisíc a jedna noc". Al Abjar si toho vo svojom 27-ročnom živote prežil viac ako dosť. Už samotná cesta na Slovensko, z tisícky kilometrov vzdialenej cudziny, bola preňho viac ako náročná. Putoval z miesta na miesto, prežíval napr. v tmavom sklade, resp. na miestach, kde by ste koňa určite nechovali, až kým skončil ako kôň, určený na mäso pre tigre... 
 
Nebyť obetavej starostlivosti nahlasovateľky jeho záchrany a výnimočnej ústretovosti majiteľa, ktorý nám ho po dohovore daroval a dokonca finančne prispel na jeho ďalší, lepší život, bol by dnes Al Abjar len spomienkou na fotkách. 
 
Našťastie sme mu mohli pomôcť, aby dnes žil obklopený ľuďmi, ktorí ho majú veľmi radi a s láskou sa nám pomáhajú oňho starať. Nepriek veku si dnes užíva skvelý život a pomaly sa dáva do poriadku. Al Abjar potrebuje najmä špeciálne kŕmenie, kedže zuby má už takmer nepoužiteľné, čo predstavuje najväčšie finančné náklady. Vďaka dodávke vhodného krmiva (senné granulky, ktoré sa namáčajú na kašičku, repné rezky) a spôsobu kŕmenia 5 - 6x denne sa Al Abjar pomaly zaguľacuje a znovu získava tú povestnú arabskú iskru v oku. Spolu s pravidelným pobytom vo výbehu, kde má vedľa "svoje" stádo pod palcom, sa opäť cíti ako správny žrebec a prosperuje tak aj psychicky. Okrem toho, užíva si aj ľudskú spoločnosť. Stal sa miláčikom malého dievčatka, Terezky, ktorému zdá sa, jej city opätuje. Namiesto potravy pre tigre je dnes Al Abjar opäť šťastným koňom! 
 
 
Aktuality
Aktuality I 28.10.2019
S hlbokým zármutkom oznamujeme, že Al Abjarkova púť na tomto svete sa dňa 28.10.2019 skončila. Vo veku krásnych 30 rokov sme mu, vzhľadom na jeho vážny stav, pomohli odísť na nebeské pastviny eutanáziou. Ostane navždy v našich srdciach, drobček krásny:(
 
Aktuality l 18.1.2017
Miško Merka mi poslal aktuálne fotky nášho malého bieleho medveda Abjara:). Aj takto môže vyzerať koník, ktorý tohto roku ťahá na 28 rok! Veľké ďakujem patrí Miškovi za jeho denno dennú starostlivosť a pozornosť, ktorú nášmu fešáčikovi venuje. 
 
Aktuality l 7.12.2016
Za Abjarom zavítala jeho veľmi dobrá stará známa:), Daniela Piršelová, ktorá sa o ňho starala v jeho pôvodnom domove a oslovila nás s prosbou o jeho záchranu. Tentoraz som oslovila Danielu ja a poprosila ju, aby venovala svoj drahocenný čas Abjarovi. A Daniela za ním neprišla s prázdnymi rukami. Spolu s kamarátkou mu spríjemnili deň a vyzerá to tak, že nielen jemu. Aj Miško si prišiel na svoje:) Ďakujeme Danielka. Fotogaléria: foto Daniela Piršelová 
 
Aktuality l 25.9.2016
Aj keď nemám, žiaľ, toľko času, koľko by som veľmi chcela pre tohto nášho bieleho arabského princa, snažím sa vždy keď som s ním spríjemniť mu naše spoločné chvíle. Úplne ožije, keď sa mu človek venuje. A dnes sme si to spolu naozaj užili. Po dôkladnej očiste sme si vyšli na prechádzku a na kus cesty odprevadili aj našu Lucku Šulekovú, ktorá mala u Miška Merku svojho Detvana na výcviku. Abjar sa samozrejme pri Detvanovi správal ako žrebec, ale slušne vychovaný. Tento nádherný slnečný deň s ním bol doslova balzamom na dušu. Na ceste domov som sa zastavila v Modre na vinobraní, či tam jeden avízovaný chrapúň netýra poníky, nekonečným vozením detí. Na jeho šťastie tam nebol, a tak mi už nič nepokazilo ten užasný deň s fešákom, akým stále Abjar nepochybne je. 
 
Aktuality l 11.3.2016
Al Abjar bol dnes ako prasiatko, špinavý, ale aj pekne okrúhlučký. Tento koník je ukážkovým príkladom, že aj staršie kone, ktorým je dopriata riadna opatera, zohľadnený ich zdravotný stav a tomu prispôsobená forma kŕmenia a výživa môžu vyzerať inak a žiť skvelý život. A sme šťastní, že jemu sme to aspoň v jeho posledných rokoch života dopriali. 
 
Aktuality l 22.12.2015
Al Abjar dnes spolu s Dámou absolvoval korektúru kopýt. Vďaka skvelej starostlivosti Miška a Majky, je z neho opäť žrebec, čo dáva najavo živým záujmom o okolie a neustálym sledovaním "svojho" stáda koní vo vedľajších výbehoch. Napriek tomu, tento malý krásavec stál a podával nôžky ukážkovo. Rozdiel pred a po necelých 3 mesiacoch je úžasný, nielen fyzický, ale tiež psychický. Stačilo "len" dopriať mu stravu, akú potrebuje. 
 
Aktuality l 17.12.2015
Spolu s Dámou dnes absolvoval korektúru zubov. Náš vet angel, MVDr. Ivan Polakovič len potvrdil to, čo sme viac-menej vedeli. Al Abjar má už zuby v takom stave, že nie je schopný prijímať inú potravu, ako v kašovitej forme. A tak bude už do konca svojho života, namiesto sena, dostávať kašičku zo senných granúl, rovnako ako všetky ďalšie krmivá a výživové doplnky. Napriek vysokej náročnosti prípravy takého krmiva a frekvencii kŕmenia (pred tým 6, teraz 4-5x denne) bude o tohto krásavca dobre postarané. Inak by neprežil. 
 
Aktuality l 9.12.2015
Bola som za Al Abjarom rovno na Mikuláša, 6.12. Vidieť ho naživo bol pre mňa ten najkrajší mikulášsky darček. Veď posúďte sami, viď. foto nižšie. Namiesto kostričky potiahnutej kožou som videla malú chlpatú guľku s novonadobudnutou iskrou v oku. Ako obyčajne, žral:) Najbližšie ho čaká korektúra kopýt. Starostlivosť ako o vlastné dieťa. Tak by som nazvala to, čo pre nňho robí Miško a Majka Merkovci. ĎAKUJEM vám priatelia, že mi pomáhate! Z celého srdca!