Argento - R.I.P.:(

Charakteristika
Predpokladaný vek: 2,5 roka (v čase záchrany)
Pohlavie: žrebec
Plemeno: kríženec chladnokrvníka 
Farba: svetlý hnedák s odznakmi 
 
Záchrana
Nahlásený: 23.7..2016
Vykúpený od majiteľa: 24.7.2016
 
Príbeh Argenta
S prosbou o pomoc pre Argenta sa na nás obrátila len 18 ročná Janet Janíková. Miluje kone, preto jej osud tohto mladučkého koníka, ktorý mal život pred sebou nebol ľahostajný. V sobotu večer mi zavolala a vyrozprávala o čo ide: 
"Dnes poobede som bola v chatovej oblasti Terchová a úplnou náhodou som natrafila na jedného majiteľa, ktorý chová 2,5 ročného žrebca v otrasných podmienkach. Okamžite som sa rozhodla konať a chcela som ho vidieť. Pohľad naňho bol príšerný. Kôň bol zatvorený vo veľmi malom priestore (bolo to stojisko) kde mal minimum miesta. Stojí tam 24 hodín vkuse priviazaný na reťazi vo veľmi tesnej ohlávke. Vyzeralo to tam ako nejaká stará opustená stodola. Tento žrebec je bez akéhokoľvek kontaktu s ostatnými koňmi, zvieratami, ľuďmi a čo je najhoršie bez denného svetla, nemá absolútne žiadny výbeh. Má vážny problém s nohou. Nezodpovednosťou majiteľa, ktorý nemá absolútne žiadne znalosti o koňoch tento kôň trpí so zapálenou a opuchnutou nohou, na ktorú ledva dostúpi. Majiteľ mi ho chcel predať za 400€ s tým, že ak ho do 3 dní neodkúpim, tak ho hneď predá do Poľska na mäso. Majiteľ je jeden neľudský človek, ktorý si svojím prístupom nezaslúži žiadne zviera a ľudskou nezodpovednosťou ubližuje nevinnému zvieraťu, ktoré za nič nemôže. Kôň má bolesti a trpí. Nemohla som sa na to viac dívať a tak som sa rozhodla konať.
Týmto spôsobom vás chcem poprosiť o pomoc nakoľko som 18 ročná študentka s nedostatkom financií na všetky úvodné náklady, ale aj cez to všetko sa snažím urobiť maximum pre záchranu nevinného zvieracieho života. Veľký opuch má na pleci pravej prednej nohy a na dotyk to má dosť citlivé".

 
Viac nebolo treba, aby bolo jasné, že musíme konať okamžite. Do záchrany sa aktívne zapojila aj akčná mama Janet, Katka. Spoločne sme riešili ako koňa vyjednať od majiteľa, aby sa ho bol ochotný vzdať. Pre Janet i Katku to bola vôbec prvá záchranná akcia, preto naozaj potrebovali poradiť. S Katkou sme boli celú nedeľu v telefonickom spojení, konzultovali sme postup získania koňa. Nebolo to vôbec jednoduché, lebo majiteľ kontaktoval predchádzajúcu majiteľku, priekupníčku koní a tá nevidela na ustajnení, či koňovi nič zlé! Takmer spôsobila, že majiteľ koňa nepredal. S Katkou sa však nakoniec dohodli. Vykúpila ho za 300 eur. Majiteľ bol nakoniec, po veľkom prehováraní, ochotný podpísať aj kúpno-predajnú zmluvu, ktorú sme vypracovali a poslali Katke. 
 
Koník dostal krásne meno Argento. Vybrala mu ho jeho objaviteľka Janet:) 
 
Argento tak opustil to hrozné miesto, kde zatvorený celé mesiace, nielenže v bolesti tíško trpel, ako to vedia len kone, ale kde vo svojich cca 2 rokoch už musel pracovať v lese pri ťažbe dreva, kým sa nedostal do stavu, že ledva chodil. Samozrejme, ako to bežne býva, gazdovi bol nanič, veterinára by mu nezaplatil, tak by šiel rovno na mäso. 
 
Našťastie sa objavil anjel v podobe Janet, ktorý Argentovi zmenil život. Jeho prvá cesta od tyrana viedla na medzizastávku, kde mu náš skvelý kopytár Mirko Košút odobral podkovy, upravil prerastené kopytá a ošetril hnilobu. Treba spomenúť, že Mirko docestoval s nohou v sádre, aby koňovi pomohol! Odtiaľ pokračoval Argento na krásne pastviny, kde sa v podstate učil opäť normálne hýbať, žiť ako kôň. Stuhnuté svaly a chorá noha ho síce hneď nepustili do veľkého jašenia na rozľahlých pastvinách, ale veterinárna starostlivosť (analýza krvi, liečba opuchu nohy, očkovanie, odčervenie) a opatera urobili zakrátko svoje. Argento sa pomalicky zotavoval. Argento mal okrem veľkého opuchu pravého pleca aj zahlienené pľúca, na vzduchu a po podaní liečiv postupne ten bordel vykašľal a mohol konečne dýchať čerstvý vzduch, nie prach a čpavok z vlastných výkalov. 
 
Vlastniť nie úplne zdravého koňa a hradiť všetky náklady, ktoré s tým súvisia začalo byť však pre Janet a Katku neúnosné, a tak sme opäť pomohli. Našli sme mu nový, trvalý domov u nášho partnera v záchrannej sieti, KONE v JÁNE v Liptovskom Jáne. Zabezpečili sme mu prevoz do nového domova, kde ho prijali s láskou a radosťou. Argento sa dostal aj do spoločnosti konských kámošov. Konečne našiel svoje miesto na zemi, kde ho čakal spokojný život. 
 
Nešťastie však nechodí po horách, ale, v tomto prípade, po koňoch:( Len po niekoľkých týždňoch v novom domove Argento umrel:( Zbehlo sa to veľmi rýchlo. O cca 4 hodiny od prvých príznakov, že niečo s ním nie je v poriadku. Napriek maximálnemu nasadeniu, privolaný veterinár prišiel asi 10 min. potom, ako Argento v náručí Sofie vydýchol naposledy. Žiaľ, s najväčšou pravdepodobnosťou mu prasklo črevo a obsah sa vylial do brušnej dutiny, čo spôsobilo sepsu. S určitosťou však nevieme povedať, či sa pod túto tragédiu podpísal jeho predchádzajúci život a v črevách sa dlhodobo hromadil nejaký sajrajt, ktorý ho v deň "D" pripravil o život. 
 
Ten pocit bolesti, beznádeje a nekonečného smútku sa nedá slovami opísať. Bola to prvá nešťastná udalosť v našej záchranárskej praxi. Je to o to bolestivejšie, že Argento bol nesmierne citlivý, vnímavý, užasný a mal celý život pred sebou. A už len krásny život:( 
Naša podpora 
Okrem aktívnej participácie na záchrane Argenta, prevoze a umiestnení v novom domove, prispelo naše o.z.:
 
 • finačne: sumou 300 eur pre Janet Janíkovú, 
 • materiálne: výživový doplnok Alavis Triple Blend, ohlávka s vodítkom.  
Veľké poďakovanie za Argenta patrí týmto ľuďom: 
 
 • Janet Janíkovej, za to, že bola v Terchovej taká zvedavá a vytrvalá a objavila Argenta, mesiace priviazaného k hrantu, v tmavom, zaprášenom chlieve, uboleného, chorého, čakajúceho na miesto v poľskom kamióne, oslovila ma s prosbou o pomoc a aktívne sme riešili jeho záchranu a umiestnenie,
 • Katke Janíkovej, neúnavnej mame, ktorá dohliadala na Argenta všade, kde bol a spoločne sme riešili kopec problémov okolo jeho ustajnenia a starostlivosti, 
 • MVDr. Jánovi Hanuliakovi z Terchovej, ktorý neváhal a prišiel ošetriť Argenta, zabezpečil všetky potrebné vet. úkony za min. poplatok,  
 • Mirkovi Košútovi, kopytárovi, ktorý so zlomenou nohou cestoval viac ako hodinu, aby Argentovi upravil kopytá,
 • Martuške Kolštromovej za pijavice na opuchnutú nôžku Argenta,
 • Miške Struhárňanskej z útulku v Údolí v Dubnici nad Váhom, kde sa mohol Argento zastaviť, aby mu mohli byť upravené kopytá, za seno, ktoré mu dodala do Prejty, 
 • Chalanom z Prejty, kde našiel dočasný domov, ale žiaľ nie celkom zodpovedajúci potrebám Argenta,
 • Jarovi Slávikovi za prevoz Argenta do dočasného azylu v Bolešove, 
 • Zuzke Bagínovej za dočasné prichýlenie Argenta v Bolešove, 
 • Zuzke Nerádovej, našej dobre dušičke, ktorá už v minulosti pomohla, teraz opäť neváhala, a tak sme vďaka nej previezli Argenta do nového domova,
 • jej tatinovi, p. Andrejovi Nerádovi, ktorý na prevoz zapožičal jeho úchvatné BMW:), 
 • a samozrejme Sofii Markovič a jej rodinke úžasných, za to, že poskytla Argentovi milujúci domov a profesionálnu starostlivosť v Lipt. Jáne.