Podporené kone

Okrem priamej zodpovednosti a osobnej starostlivosti o naše kone sa snažíme pomáhať ďalším, ktoré si už, vzhľadom na naplnenú kapacitu nášho záchranného centra, nemôžeme vziať do našej 100% starostlivosti. Pomáhame preto inak (finančne, materiálne), alebo riešime kone cez podnety na ministerstve pôdohospodárstva, ŠVPS, RVPS, média, aby sme ich získali, alebo aspoň zlepšili ich podmienky života, starostlivosti a zaobchádzanie s nimi. V tomto zozname sú uvedené kone, na záchrane ktorých sme aktívne participovali, následne si ich prevzali pod svoje "ochranné krídla" noví majitelia, t.j. jednotlivci, alebo naši partneri v záchrannej sieti.  
 

Lessy 

Kobylka Lessy pochádza zo stáda živoriacich koní u "pseudochovateľa" a parkúrového jazdca, ktorý chová vyslúžilé parkúrové kobylky v nevhodných podmienkach len na žriebätá. Biznis filozofia "minimum vložiť, maximum získať" sa podpísala na celkovom neutešenom stave kobylky. Vychudnutá na kosť a kožu, s neupravenými kopytami, matnou zježenou srsťou, ubolená a nešťastná. Tak čakala na záchranu, ktorá sa našťastie podarila. Kobylka je naozaj v zúbpženom stave a anvyše žrebná, preto je ešte stále otázne, či prežije pôrod v zdravi, či bude v poriadku ona i žriebätko. Veľmi dúfame a robíme všetko preto, aby to dopadlo pre oboch dobre. Sme veľmi radi, že sme mohli pomôcť finančne a tiež poradenstvom jej novej majiteľke, s ktorou sme v intenzívnom kontakte. 


 
 
 

Black

Black mal veľké šťastie, že padol do oka i do srdca jednej mladej slečne, ktorá urobila všetko preto, aby mu mohla zabezpečiť oveľa lepší život, než aký žil. Je to jeden z koní z chronicky známeho prípadu týrania koní v Jazdeckej škole A.B. v Bratislave Lieskovci. Black, rovnako i ďalšie kone, musel pracovať ako na galejách. V letných horúčavách slúžil deťom v jazdiarni, či na vychádzkach od nevidím, do nevidím. A hoci si určite na seba slušne zarobil, živoril v podmienkach, ktoré si nezaslúži žiadny kôň, a ktoré sa podpísali pod jeho žalostný stav. Blacka sme, vďaka vykúpeniu Gracelanda, získali a vyjednali od priekupníka, kam sa medzitým dostal, za "lepšiu" cenu a pomohli tak jeho novej milujúcej majiteľke k prvému vlastnému koňovi. Jeho príbeh i aktuálne info nájdete tu. 
 

 
 

Loki

Jeden z množstva prípadov, keď je mladučný koník vážne chorý, a tak nijako nevyužiteľný. Jedine ako kus mäsa. A takto mal skončiť aj ledva trojročný Loki potom, čo mu bola diagnostikovaná ataxia. Akoby už toto vážne ochorenie nestačilo, Loki mal ešte nepríjemný úraz. Vo výbehu ho kopol kôň do zadnej ľavej nohy. Zranenie bolo vážne a žiaľ zanedbané. Okrem dosť škaredej rany mu tento kopanec s veľkou pravdepodobnosťou narušil aj oblasť bedrového kĺbu a krížov. Za tak krátky život si tento krásny a kontaktný nešťastník užil veľa zlého a prežil veľa bolesti. Našťastie, jeho osud nebol ľahostajný pôvodnej majiteľke, ale predovšetkým ďalším ľudom... Jeho príbeh i aktuálne info nájdete tu.
 

 
 

Argento - R.I.P. 

Len 2,5 ročný žrebček sa v máji 2016, vďaka záujmu mladej, 18 ročnej Janet Janíkovej a jej akčnej mamy Katky, dostal doslova z pekla. Keď zavolala a popísala ako žije, aké má problémy, okamžite sme spoločne začali riešiť, ako mu pomôcť. Bola to náročná záchranná akcia, pretože sa, okrem necitlivého majiteľa, do prípadu zapojila bývalá majiteľka, priekupníčka koní. Nevadilo jej, že Argento žil mesiace zavretý v malej, tmavej, zatuchnutej maštali, vo vlastných výkaloch, prachu, uviazaný v stojisku, kde sa nevedel ani otočiť, či si ľahnúť tak, aby "nevisel" na ohlávke. Zastávala sa majiteľa. A chvíľami to vyzeralo naozaj beznádejne, ale keď človek veľmi chce, všetko ide:) Jeho príbeh i aktuálne info nájdete tu.

 

Salina

Telefonát z východu Slovenska, v máji 2016, znel zúfalo i rozhorčene zároveň. Pani, ktorej nebol osud kobylky Saliny (Szello) ľahostajný, prosila o pomoc. Kobylka už niekoľko týždňov trpela v bolestiach potom, čo jej zadnú nohu prerezal drôt až na kosť! Majiteľ to však riešil len nejakou masťou. Zanedbanie tak vážneho poranenia spôsobilo granulovanie tkaniva v okoli rany. Prípad Salina bol jeden z tých náročných prípadov, kde som musela uplatniť neskutočnú trpezlivosť a diplomaciu jednať s "jednoduchým" majiteľom, starým gazdom, aby som ju od neho dostala. Hoci išlo o čas, trvalo až 5 dní, kým som "ujca" doslova dootravovala a kobylku vyjednala za 300 eur! V spolupráci s Gabikou Trixovou-Hrázdilovou z Malej farmy Košice, ktorá je našim partnerom v záchrannej sieti, sa nám kobylku podarilo dostať do bezpečia a nájsť jej nový domov v o.z. Farma na konci ulice. Jej príbeh i aktuálne info nájdete tu. 
 

 

Taren 

Taren je jedným z koní, ktoré sa nachádzali v neslávne známej jazdeckej škole v Lieskovci v Bratislave. Tento prípad, kde uhynula kobylka a vyše 2 týždňov ju žrali potkany a šíril sa nepríjemný zápach, bol pre nás najnáročnejší. Od apríla 2016 sa, okrem ŠVPS a RVPS, tomuto prípadu vďaka nám intenzívne venovala TV JOJ a TV TA3. Taren bol jedným z tých koní, ktorého sa vďaka spolupráci so Zuzkou Bagínovou z Bolešova, podarilo vykúpiť a odviesť ho do nového, bezpečného domova. Taren je mladý, tohto roku len 4 ročný koník, ktorý si v živote užil len veľmi krátke obdobie v celkom dobrých podmienkach. V Lieskovci si vážne poranil zadnú nohu (zlomená sponková kosť), a tak sa ho bol ochotný majiteľ vzdať. Jeho príbeh i aktuálne info nájdete tu.