Max

Charakteristika
Dátum narodenia: neznámy, predpoklad 9 rokov (v čase záchrany)
Pohlavie: valach
Plemeno: neznáme 
Farba: grošák
 
Záchrana
Privezený k nám: 20. mája 2015
 
Príbeh Maxa 
Príbeh tohto krásneho, veľkého a charakterného grošovaného koňa je veľmi podobný príbehu Coopera. Potenciálny skokový šampión so skvelým pôvodom sa vďaka "starostlivosti" stal odpísaným koňom. Max má podľa majiteľa 7 rokov. Zatiaľ ešte nemáme jeho preukaz pôvodu, ale ide pravdepodobne o slovenského teplokrvníka. Tiež ešte nevieme podrobnosti o jeho minulosti, ale stav v akom sa nachádzal, keď k nám prišiel hovoril dosť jasne. Kopytá v katastrofálnom stave, dlhodobo krívajúci kôň bez prognózy zlepšenia.  
 
Max patril k tým nešťastným 99,9 % športových koní v našom okolí, ustajnených konvenčným spôsobom, teda v boxe, s minimálnym pobytom v adekvátnom výbehu. V posledných dvoch rokoch poznal len sťahovanie z jednej konvenčnej stajne do druhej, dokonca aj v rámci jedného jazdeckého centra pendloval z boxu do boxu, bez možnosti si vôbec vytvoriť, pre každého koňa tak potrebný, sociálny kontakt s nejakým konským kámošom. Dlhodobo kríval, a tak si ho parkúrovi jazdci prehadzovali ako "horúci zemiak", až kým neskončil tak, že si ho už nevšímal nikto. Stal sa neviditeľným... 
 
Nikto si tiež nevšímal, že má enormne prerastené kopytá, so zodretými a takmer vrastenými zámkovými podkovami na predných kopytách. Zadné podkovy odpadli samé. V kopytách ale ostali ostré zbytky podkovákov, kopytá boli vyštiepené, časti kopytnej steny chýbali. Napriek tomu, ze neboli upravované asi 5 mesiacov, na predných kopytách boli aj po tak dlhom čase podkováky enormne vysoko. Otázkou je, kde mu ich podkováč zabil v čase, keď mu pribíjal podkovy?! Trvalo dlho, kým sa kopytárovi Jožkovi podarilo dať dole predné podkovy tak, aby pri vyberaní klincov nepoškodil stenu kopyta. Ten kto ich pribil počítal asi s tým, že Maxovi ostanú podkovy do konca života! Nečudo, že Max kríval! 
 
Trestuhodné zanedbanie najdôležitejšej časti konského tela, nôh - kopýt, sa naplno ukázalo po sňatí predných podkov. Vedeli sme s Jožkom, že to nebude v poriadku, ale pohľad, ktorý sa nám naskytol a pach, ktorý sme zacítili predčil naše najhoršie obavy. 
 
Hniloba rozožrala strelku na nepoznanie, v časti, kde sa v zdravom kopyte nachádza biela čiara bola čierna zhnitá čiara. Kopytá hnili Maxovi zaživa. Ideálne prostredie tomu vytvorila zámková podkova, snáď najhoršie zlo, ktoré sa pribíja na kopyto. Kopyto tak nemalo žiadnu šancu plniť svoju základnú funkciu. Podľa dostupných informácií, Max vraj prekonal laminitídu (schvátenie kopyta). Na to mu ten podkováč, v snahe kopyto liečiť, pribil zámkovú podkovu. Pre istotu rovno na obe predné kopytá, aj keď choré bolo len jedno! Toto môže urobiť len absolútny hlupák a ignorant, ktorý o funkcii kopýt nevie nič! Nevadilo mu ani, že mal Max predné kopytá rozdielne, jedno úzke, druhé široké v prednej časti. Vybavil to tým, že tomu prispôsobil podkovy, nie naopak! A ustajnenie v boxe, bez možnosti 24 hodinového pohybu, so slamovou podstielkou, ktorá vysušuje kopytá, s močom a trusom tomu zlu len "nasadilo korunu" a výrazne pomohlo k celkovému hroznému stavu a trápeniu koňa. 
 
Kopyto sa tak dostalo do zovretia, ktoré spôsobilo, že nepružilo, nemohlo prirodzene rásť, pätky sa nerozširovali a ako vidieť na obrázku, ostali úzke - najlepšia cesta ako dospieť tiež k podotrochlóze! Vnútorné procesy v kopytách, prekrvenie, nervové zakončenia, tak ostali úplne ochromené, čo stav po laminitíde rapídne zhoršilo. 
 
Dnes už kopytári, ktorí na sebe pracujú, vzdelávajú sa, vedia, ako funguje kopyto a čo je základom fyziologickej úpravy kopyta. Žiadny z nich by Maxov stav neriešil takto! Vďaka neschopnému podkováčovi a ignorácii majiteľov trpel Max celé roky! 
 
U nás konečne dostal správnu korektúru, ostal samozrejme "na boso", aby mohli kopytá pomaličky začať plniť svoju riadnu funkciu. V režime 24/7, pri neustálom pohybe na rôznych povrchoch, kvalitnej výžive, mu teraz zabezpečujeme postupnú regeneráciu tela i ducha. Uvidíme, ako sa zmena prístupu z boxového-tradičného (konvenčného) na celostný (holistický) prístup, reprezentovaný prostredím, režimom "ustajnenia" a príroda, postará o návrat k Maxovmu plnému zdraviu. Dnes vieme len jedno. Bude trvať niekoľko mesiacov, možno viac ako rok, kým a ak vôbec sa Maxovi vrátia kopýtka do pôvodného stavu. Je mladý, tak veríme, že aj jeho organizmus zabojuje. 
 
Okrem tohto fyzického zanedbania sa Max konečne dostal do stáda, ktoré sa už, veríme, nebude dlho meniť. Štyria valasi, ktorých máme v azyle si už stihli vytvoriť hierarchiu a snažia sa spolu vychádzať. Sem-tam sa to síce nezaobíde bez drobných kusancov, ale Max si už svoje miesto vydobil a vidieť na ňom, že sa mu v slobodnom kontakte s jeho druhmi páči. Tešíme sa tomu a sme veľmi radi, že môžeme Maxovi poskytnúť diametrálne odlišné podmienky pre život, než v akých žil doteraz, teda podmienky pre koňa, nie športové náčinie. 
 
Je to vďačný koník, zlatíčko. Pri korektúre kopýt stál takmer bez pohnutia, po sňatí podkov len tíško vzdychol, akoby sa potešil, že sme mu konečne pomohli zbaviť sa trápenia. Bravúrne spolupracoval, vedel, že mu pomáhame. Problém mal len pri dvíhaní zadných nôh. V panike dvíhal zadnú nohu zbytočne vysoko a celý sa pritom triasol. 
 
Zisťujeme, či ide o problém psychického charakteru, spôsobený zlým zaobchádzaním pri ošetrovaní, resp. úprave kopýt, alebo vážnejší problém s krížami a chrbtom. Ku konzultácii bude preto privolaný fyzioterapeut, aby sme to posúdili a vedeli na čom u Maxa sme. 
 
Príbeh Maxa je len ďalším smutným príbehom, jedným z obrovského množstva príkladov koní, ktoré sú len tovarom v mašinérii jazdeckého športu a obchodovaní s koňmi. Ignorácia, alebo nevedomosť ako má vyzerať korektná, teda fyziologická úprava kopýt, zohľadňujúca anatómiu a fyziológiu kopyta s náväznosťou na celý pohybový aparát, mäkké tkanivá a vôbec celkovú pohodu koňa je tým, čo paradoxne likviduje nemalé investície majiteľov so športovými ambíciami.  
 
Pred nami je ešte veľmi dlhá cesta, aby sa Max dostal do fyzickej a psychickej rovnováhy. Sme tu však preňho a urobíme všetko preto, aby sa z neho stal šťastný, zdravý a spokojný kôň. O jeho pokrokoch vás tu budeme informovať. 
 
 
Ako môžete podporiť Maxa?
Kúpou uvedených produktov l preplatením služieb
- hlavné objemové krmivo: seno 
- doplnkové jadrové krmivo, doporučené značky: Fitmin Hobby (z Mall.sk), alebo SILVER HORSE - komplexné miagané krmivo s minerálno-vitamínovým doplnkom, vyrába Ranč na Striebornom jazere v Galante)
- výživové doplnky na pohybový aparát, rast kopýt, celkové posilnenie imunity (doporučené značky: DROMY - Devil´s Flex 900 g, Dromy MSM + Acerola 1000 g)
- veterinárne služby: očkovanie, odčervenie
- služby kopytára: pravidelná korektúra kopýt
- iné, podľa potreby a dohody 
 
Pomoc Maxovi poskytujú

- fyzioterapia: nieleže nám ju poskytla Petra Lacková, www.equitherapy.sk, zadarmo, ale je aj našou pravidelnou prispievateľkou finančných prostriedkov
- pravidelná úprava zubov: bezplatne nám ju poskytuje náš VET Angel, MVDr. Ivan Polakovič

Ak ste sa rozhodli finančne podporiť Maxa, môžete tak urobiť zaslaním ľubovoľného príspevku na nižšie uvedený účet. ĎAKUJEME!
If you made a decision to support Max, you can do it by sending any financial contribution to the account number posted below. THANK YOU!

Tatra banka, a.s.
Kód banky: 1100
Číslo účtu: 294 600 3172/1100
Variabilný symbol: 032015
Do správy pre príjemcu, uveďte, prosíme: Max_03

FOREIGNERS
IBAN SK7811000000002946003172
BIC (SWIFT) TATR SK BX
Variable symbol: 032015
In the message to the recipient, please, give: Max_03

Tu vás budeme informovať ako boli vaše finančné prostriedky, určené Maxovi, využité. 
Here you can find an information about how your money were spent for Max. 

Aktuality 
Aktuality l 23.1.2017
Konečne som prišla na to, aký problém, okrem predných kopýt, Max má. Vďaka článku v českom Jezdectví je to jednoznačne málo prebádané ochorenie SHIVERS. Ešte to nemá ani slovenský názov, ale voľne preložené by to znelo "trasľavka". Teraz keď viem, čo Maxikovi je, môžem sa zariadiť. A tak začalo hľadanie ďalších informácií, oslovenie MVDr. Zuzany Drábkovej z VFU v Brne, skúsim aj zahraničné zdroje, aby sme mu vytvorili čo najlepšie podmienky na život. Žiaľ, toto ochorenie je neliečiteľné a vekom sa môže zhoršovať:( 
 
Aktuality l 8.1.2017 
Môžeme povedať, že Maxov stav je stabilizovaný, no nemenný. Vážne problémy s prednými nohami (podotrochlóza, cisty v kopytnej kosti a ďalšie, na RTG neidentifikovateľné, útvary (čiarky), rovnako ako tiky zadnej ľavej nohy (pravdepodobne shivers) len potvrdzujú fakt, že Max je vo svojom mladom veku nejazditeľný, pre mnohých teda tzv. odpísaný. Hoci vyzerá impozantne a na prvý pohľad aj úplne zdravo, pravdou je, že má svoje veľké problémy. Aktuálne je, po doporučení veterinárnej lekárky, na špeciálnych jednoduchých podkovách, ktoré mu uľahčujú pohyb po všetkých povrchoch a pomáhajú jednoduhšie preklápať kopyto. Chodí istejšie a bez bolesti. Užíva si život s chlapcami a miluje Piu. Je to náš milovaný Max:)
 
Aktuality l 18.1.2016
Zima je pre Maxa doslova utrpením. Tvrdá a nerovná zem mu robí veľký problem pri chôdzi na všetky 4 nohy. Chodí s ťažkosťami, vyhýba sa nerovnostiam. Našťastie máme pre neho tenisový kurt, t.j. rovnú plochu, na ktorom je koberec, kde sa môže pohybovať oveľa pohodlnejšie, čo aj rád využíva. Aj keď sa už so stádom zžil, je na konci hierarchie, čo znamená že sa občas stáva pri kŕmení predmetom šikany ostatných. Na to som však šéfom stáda ja, aby som ho chránila a prijala potrebné opatrenia, čo aj samozrejme robím. Napriek maximálnej snahe, Max má stále problém pri dvíhaní zadných nôh, najmä ľavej zadnej. Stále je v strese a dvíha ju prudko do výšky, alebo ju odmieta podať. Aspoň v jednom s ním nie je problém - pravidelne mu musím čistiť "pipíka", pretože sa mu v miešku usádza "bordel" a nepríjemné zapácha. Max si tento úkon doslova užíva...:)))) 
 
Aktuality l 9.12.2015
Max od mája, odkedy k nám prišiel prešiel dlhú cestu rekonvalescencie. Hneď po príchode sme mu upravili kopytá, neskôr zuby, získal 24/7 režim v spoločnosti ďalších troch kámošov, tiež valachov, vhodnejšiu a pestrejšiu stravu, vrátane podporných výživových doplnkov. V auguste podstúpil dornovanie, od septembra fyzioterapiu...napriek tomu, jeho krívanie na predné nohy je raz lepšie, raz horšie, ale stále je. Zlepšila sa však jeho psychika. Už to nie je kôň, ktorý akoby čakal na povel, čo bude... je uvoľnený, veselý, vystrája s kámošmi, vyhľadáva spoločnosť ľudí, je zvedavý a dobre žerie. Tiež už nie je taký extrémne citlivý na zadnú ľavú nohu, ktorú už len pri náznaku sa jej dotknúť dvíhal v panike, do výšky a triasol sa... Čaká nás ďalšie odborné vyšetrenie, nové RTG a uvidíme, čo ďalej.