Joey

Charakteristika
Dátum narodenia: 26.4.2005
Pohlavie: valach (žrebec do 29.11.2014)
Plemeno: slovenský teplokrvník 
Farba: hnedák s odznakmi na hlave a zadných nohách

Záchrana 
Nahlásený: 20. august 2014
Odobraný: 11. október 2014 

Príbeh Joeyho 
Syn kobylky Suzi dostal meno podľa krásneho filmu Stevena Spielberga "Vojnový kôň". Celkom výstižné, podľa podmienok, v ktorých celé roky spolu so svojou matkou žil. Na polorozpadnutom družstve, kde boli obaja, matka i syn, ponechaní viac sami na seba, ako na opateru majiteľa. Dobrí ľudia im sem-tam chodili doniesť niečo pod zub, ale o pravidelnom kŕmení mohli koníky snívať. A tak sa stalo, že od hladu ohrýzali drevo. Podľa informácií, ktoré mám sa stalo, že sa Joeymu podarilo dostať z ohrady a ušiel za potravou. Raz ho vraj pri takom úteku chytili ďaleko od miesta, kde s mamou živoril, priviazali k autu a ťahali za sebou. Dodnes ma na predných nohách malé jazvy...

Jedneho dňa prišlo rozhodnutie majiteľa, čo s nimi? Keď sa ich nepodarilo predať, ostali len tri možnosti: predaj na bitúnok, zastrelenie poľovníkmi na mäso, alebo darovanie. Našťastie sa našli ľudia, ktorí si ich vzali, každého zvlášť. Nešli ďaleko, len do blízkych dedín, tak išli obaja pešo, každý na iné miesto, do samoty, bez ďalších koní. Paradoxne, Joeyho delili od Suzi len 2 km, ale odvtedy sa nevideli...

Mal už 7 rokov, keď ho vzali od matky, na ktorú bol za ten čas veľmi naviazaný. Hoci s človekom veľmi kontakt nemal, musel cestu do svojho nového domova absolvovať na zubadle, na ktoré nebol zvyknutý. Tá cesta bola preňho hotovým utrpením. Nadopovali ho sedatívami (namiesto veterinárom odporúčanej polovičnej dávky dostal celú) a keď "oblbnutý", ledva stojaci na nohách, zmätený z množstva nových situácií a neznámych ľudí zastavil, bitkou ho nútili, aby išiel ďalej.... Bitúnku, alebo zastreleniu sa síce vyhol, ale dostal sa do podmienok, ktoré ani pri najlepšej snahe nepripomínali podmienky potrebné pre život koňa, už vobec nie energického žrebca. Majiteľkou Joeyho sa stala, vtedy 20-ročná, mladá žena, ktorá nemala potrebné jazdecké a chovateľské skúsenosti a Joeyho sa ako žrebca bála. Hoci si napriek tomu spolu vytvorili nejaký vzťah a snažila sa o ňho starať ako najlepšie vedela, Joey nedostal to podstatné - vhodné podmienky pre koňa, dostatok pohybu, správne kŕmenie, vedenie a prítomnosť iných koní.

Ďalšie 2 roky bol jeho životný priestor obmedzený na asi 3x4m železnú "ohrádku" v strede dvora staršieho rodinného domu. Okolo boli koterce pre zajace, pod nohami mu pobehovali sliepky, malé mačiatka. Ohrádka bola zapustená asi 50 cm do zeme a keď vychádzal von, musel z nej vystúpiť hore, opačne zase skočiť dole. Keď dlhodobo pršalo, stál v blate. V jednej časti mal na zemi betónove stĺpy, ktoré uložené vedľa seba, vytvárali ložnú plochu, nad ktorou bol z kobercov na dreve urobený aspoň provizórny prístrešok. V tomto nebezpečnom a absolútne nevyhovujúcom priestore sa nachádzal aj niekoľko mesiacov, 24 hodín! Aj keď sa mu majiteľka snažila ten malý priestor udržiavať ako tak čistý, tým, že tam stál taký dlhý čas, podpísalo sa to na kvalite jeho bosých kopýt. Steny boli pod nánosom špiny drsné a na všetkých štyroch mal silnú hnilobu. Nepravidelne sa mu síce robila korektúra kopýt, bolo však problematické mu dvíhať a udržať nohy, najmä zadné, preto bola aj jej kvalita otázna. Nikto ho nenaučil dvíhať nohy. Sem tam bol pustený do záhrady, ale to nijako neriešilo potrebu pravidelného pohybu a systematickej práce so žrebcom. Von sa nedostal často aj preto, lebo manipulácia s ním bola náročná, až nebezpečná. Ak sa tak stalo, bolo to vždy za prítomnosti otca mladej dámy, ktorý často pod vplyvom alkoholu "ukázal Joemu, kto je tu pánom!". Ako, to si môžete sami domyslieť. Joey bol bez potrebných základných návykov, ktoré by mal ovládať každý kôň, ktorý žije spolu s človekom. Ako malé žriebätko, akurát cca 600 kilové. Nevedel, čo je vodenie, rešpektovanie osobnej zóny, lonžovanie, práca na jazdiarni, tiež nepostál pri čistení, s nohami si poradil len kopytár, jednoducho "surový", mladý kôň. 

Po čase však majiteľka sama uznala, že mu nedokáže zabezpečiť potrebnú starostlivosť a najmä naučiť ho všetko potrebné, a tak sme sa dohodli na jeho darovaní. Korektne však treba povedať, že napriek všetkému, čo si Joey musel u nej prežiť, bola veľmi ústretová (finančne i materiálne niekoľkokrát prispela, pomohla so senom, slamou) a aj jej rodina, tak sa nakoniec Joeymu podarilo začať úpne nový život. Tým sa začala jeho dlhá cesta k dobre vychovanému, prijazdenému, bezpečnému a spokojnému koňovi. Joey je totiž, napriek tomu, že je žrebec a všetkému, čo si doteraz prežil, veľmi znášanlivý, vnímavý, citlivý kôň, schopný rýchlo sa učiť. Je teda obrovská šanca, že sa z neho pod správnym vedením stane úžasný kôň a parťák. Potrebuje len dostať novú šancu na lepší život.

Ako môžete podporiť Joeyho?  

Kúpou uvedených produktov l preplatením služieb
- hlavné objemové krmivo: seno (cca 30 eur/mesiac)
- doplnkové krmivo: SILVER HORSE (komplexné miagané krmivo s minerálno-vitamínovým doplnkom, cena 7,50 + DPH/20 kg vrece)
- výživové doplnky na posilnenie imunity (DROMY Echinaceový olej, cena: podľa obchodu)
- veterinárne služby (očkovanie, odčervenie, pravidelná úprava zubov
- služby kopytára: pravidelná úprava kopýt
- iné, podľa potreby a dohody

Ak ste sa rozhodli finančne podporiť Joeyho, môžete tak urobiť zaslaním ľubovoľného príspevku na nižšie uvedený účet. ĎAKUJEME!
If you made a decision to support Joey, you can do it by sending any financial contribution to the account number posted below. THANK YOU!

Tatra banka, a.s.
Kód banky: 1100
Číslo účtu: 294 600 3172/1100
Variabilný symbol: 022014
Do správy pre príjemcu, uveďte, prosíme: Joey_02

FOREIGNERS
IBAN SK7811000000002946003172
BIC (SWIFT) TATR SK BX
Variable symbol: 022014
In the message to the recipient, please, give: Joey_02

Tu vás budeme informovať ako boli vaše finančné prostriedky, určené Joeymu, využité. 
Here you can find an information about how your money were spent for Joey. 

 

Aktuality 

Aktuality l 11.1.2017
Joeymu ubehol rok rýchlo a bez veľkých problémov, v spoločnosti kámošov. Bola mu však diagnostikovaná artróza na zadnej ľavej nôžke a oči sú, žiaľ, stále v nemennom stave. Neustále ma číre výtoky, ktoré denne utieram, aby sa mu nerobili veľké karpiny a nepoškodili jemnú kožu pod očami. Predchádzajúca liečba nepomohla. Nedávno som sa však dočítala o možnom zdroji problémov. Ide o blokádu švov slznej kosti. Nasvedčujú tomu všetky charakteristiky, vrátane drobných poranení na hlave a v okolí očí, čo je dôsledok otierania si hlavy o predmety, akoby sa chcel niečoho zbaviť. Uvidíme, či toto bude tá príčina a konečne mu pomôžeme. 

Aktuality l 8.1.2016
Dnes si náš vet angel MVDr. Ivan Polakovič a jeho asistentka Simonka zobrali Joeyho do parády a prepláchli mu očné kanáliky. Joey to v polospánku ustál na jednotku. Slovo ďakujem nedokáže vyjadriť neuveriteľný prístup, ochotu a empatiu oboch, Ivana a Simonky. Veľmi, naozaj veľmi by som si želala, aby mal taký prístup k zvieratám i majiteľom, ktorým na ich miláčikoch záleží, každý človek s titulom MVDr. 

Aktuality l 9.12.2015
Chronické výtoky z očí pretrvávajú, čakáme na vet anjela, aby prečistil slzné kanáliky. Pred týždňom večer, absolvoval Joey prehliadku kontrastnou látkou a vyzerá to na ich upchatie. Tak teda uvidíme...

Aktuality l 15.10.2015
Joeymu sa objavil nepríjemný intenzívny zelenožltý výtok z jednej nozdry. Keby z oboch, mohlo ísť o problém dýchacieho ústrojenstva, ale toto mohlo byť horšie. Privolaná veterinárka urobila preplach, nasadila antiobiotiká a ďalšie podporné látky. Liečba trvala vyše 2 týždňov, ale chválabohu sme to zvládli:)

Aktuality l 26.6.2015 
Joey je už od 1. mája v režime 24/7 a zjavne mu to prospieva, aj keď oči stále riešime. Každý deň mu ich vytieram harmančekovým čajom. Pomáha to, ale problém bude asi v celkovej imunite, preto to ideme riešiť jej posilnením. Čo sa týka správania, tak sa síce Joey výrazne zmenil k lepšiemu, naďalej sa však na jedlo vrhá so stiahnutými ušami a chvíľka nepozornosti, napr. pri chystaní sena, znamenala dnes riadny kusanec na ľavom ramene. No, ešte na tom musíme popracovať, aby si uvedomil, že nemusí o jedlo bojovať. Joey je v stáde obľúbený, nevyvoláva konflikty, pri príchode sa až dojemne ujal Maxa, na ktorého Cooper s Lewitom najprv gánili, ako na votrelca. Keď chce byť sám, odkráča si do iného výbehu a tam si spokojne a nerušene oddychuje. Ak má záujem sa pripojiť k chlapcom, vráti sa k nim. Už sa naučil byť koňom, spoznal systém fungovania stáda a rešpektuje to. Tešíme sa:)

Aktuality l 20.3.2015 
Stále bojujeme s tečúcimi očami. Nepomohli antibiotiká, borová voda, ani harmančekový čaj. Ostáva len veriť, že zmena boxového (prašného) prostredia na režim 24/7 mu konečne pomôže. Už čoskoro! Napriek týmto problémom Joey už absolvoval prvé vychádzky s koňmi, prácu na jazdiarni pod sedlom. Je to veľmi vnímavý, inteligentný tvor, ale tiež veľmi tvrdohlavý, tak ešte trošku spolu bojujeme. Ale vítanie erdžaním naznačuje, že to nebude až také zlé:) 

Aktuality l 12.1.2015 
S Joeym pracujem formou prirodzenej komunikácie. Najdôležitejším krokom bolo získanie si jeho dôvery a najmä rešpektu po tom, čo bol 9 rokov sám sebou:). Máme za sebou už prvé zoznamovanie s koňmi vo voľnosti, čo tiež zvládol, takže o kamošov mať núdzu naozaj nebude. Hoci nás čaká ešte dlhá cesta k vyrovnanému a bezpečnému koníkovi, myslím, že ideme správnym smerom. Ale, Joey, aj keď je veselý, nemôže sa už druhý mesiac zbaviť kašľa, výtokov z očí, nosa. Dlhodobo nebol očkovaný a bez kontaktu s koňmi, preto sa naňho "nalepilo" čo mohlo hneď ako sa medzi ne dostal. Pokračujeme však v jeho liečbe a veríme, že sa jeho stav čoskoro upraví a nastavíme mu pravidelné veterinárne úkony tak, aby sa to už nezopakovalo. 

Aktuality l 29.11.2014 
Joey dnes  podstúpil  kastráciu. Všetko prebehlo profesionálne, odborníkom z Brna, MVDr. Žertom, tak dufáme, že v poriadku a veríme, že bude naozaj čoskoro fit. Postupne sa, už ako valach, začlení medzi kone aj vo výbehu a konečne, po rokoch, bude mať možnosť získať konských kámošov:) 

Aktuality l 15.11.2014
Joey nikdy nebol v stáde, ale len s mamou Suzi, alebo človekom. To mu žiaľ neumožnilo spoznať pravidlá fungovania stáda. Užil si už vychádzky na ruke, na zelenej tráve, na kukuričke. Spoznáva nový svet. Má však čas, aby sa postupne naučil všetko, čo bude k spokojnému a vyrovnanému životu s koňmi i ľuďmi potrebovať. Aktuálne sa už nachádza v jazdeckom centre, kde si zvyká na prítomnosť mnohých koní, na fyzický kontakt s nimi, kde sa bude postupne zoznamovať so základmi výcviku.