Cooper 

Charakteristika
Dátum narodenia: 29.7.2007
Pohlavie: valach 
Plemeno: holštýn x hannover
Farba: hnedák s odznakmi na hlave a 3 nohách 

Záchrana
Objavenie: október 2013 
Starostlivosť: december 2013 až február 2014
Odkúpenie: marec 2014

Príbeh Coopera
Cooper je valach, plemena slovenský teplokrvník (otec Caledo - holštýn, matka Granada R - hannoverská kobyla). Mal byť z neho úspešný parkúrový kôň. Žiaľ, nevedno čo spôsobilo, že Cooper vážne ochorel na zápal pohrudnice. Keď choroba neustupovala, bol hospitalizovaný na veterinárnej klinike v Brne. Aj keď ako sa hovorí "ušiel hrobárovi z lopaty", jeho neskoršie umiestnenie do boxu s občasnou možnosťou pobytu v malom výbehu na čerstvom vzduchu vôbec neprospievalo jeho regenerácii. Stál celé dni zavretý, na jeho telesné rozmery, v malom boxe, v prachu, na slamovej podstielke, ktorá sa vymieňala 1x denne, len ráno. Čpavok, lúh a iné agresívne "sajrajty" z moču a trusu mimoriadne negatívne pôsobili nielen na jeho poškodené dýchacie ústrojenstvo, ale tiež na bosé kopytá, ktoré mal v dôsledku toho krehké, rozštiepené a s hnilobou. Jeho srsť bola matná, zaprášená, na všetkých štyroch nohách mal podlomy. Telo zanedbané, svalstvo ochabnuté, vystrkujúce rebrá na veľkom sennom bruchu... Bol to kôň, ktorý nemal na tabuľke boxu ani svoje meno. Vďaka tomu, že má jedno oko modré, druhé hnedé mu tam raz ktosi napísal "Modroočko". Smutný, nešťastný, opustený, túžiaci po pozornosti, čakal za mrežami boxu na svoj ďalší osud.... a dočkal sa:) 

Po trojmesačnej starostlivosti bol Cooper odkúpený a umiestnený do podmienok, ktoré prináležia všetkým koňom, nehovoriac o koni s dýchacími problémami. V spoločnosti ďalšieho valacha si už od 1. apríla užíva voľnosť pohybu, čerstvý vzduch, kvalitnú stravu obohatenú doplnkami - biotínom, pravidelnou zásobou ovocia a mrkvy, sezónne kukurica, repa... 

Pretože bol Cooperovi daný dostatok času na regeneráciu a v prostredí s režimom 24/7, s voľným prístupom do otvoreného boxu, kde je len v prípade veľmi zlého počasia zatvorený, stále však s prísunom čerstvého vzduchu, je dnes z neho šťastný, sebavedomý, spokojný kôň, výmyselník a šéf dvojice. Tieto podmienky mu vrátili nielen silu, energiu, ale aj chuť pracovať, a tak s ním pomaličky začíname pracovať zo zeme, pod sedlom na krokových vychádzkach, alebo spolu s kámošom chodí na vychádzky spojené s pasením na ruke. Postupne, pomaličky, krok za krokom bude zaťažovaný pravidelným pohybom a rôznorodou prácou. Uvidíme, či na ňom vážne ochorenie zanechalo stopy. Na kopytách ešte stále pracujeme, aby sme ich dali do požadovaného tvaru a formy.

Cooper je miláčik, prítulný, ale veľmi citlivý na zaobchádzanie. Bojí sa prudkých pohybov, najmä vodítka a tlaku na svojom tele. Ako to už u športových koní býva, bol narýchlo obsadnutý, prijazdený a tlačený do skákania, teda ukázať čo vie, aby sa čo najkôr dobre predal. Je to také veľké, ťarbavé "bábätko", ktoré toho ešte veľa nevie, a tak nás čaká kopec práce, kým z neho bude pohodový vyrovnaný koník... 

...my však mame čas, nikam sa neponáhľame, doprajeme mu spokojný, aktívny život, v spoločnosti ďalších koní a ľudí, pre ktorých je Cooper milovaným členom veľkej medzidruhovej rodiny...

Liečba a starostlivosť o Coopera

- výživové doplnky na kopytá, posilnenie imunity a tráviaceho traktu (pečeň)
- pravidelné úkony (očkovanie, odčervenie, pravidelná úprava zubov, pravidelná korektúra kopýt...)
- krmivo 
- iné, podľa potreby 

Ak ste sa rozhodli finančne podporiť Coopera, môžete tak urobiť zaslaním ľubovoľného príspevku na nižšie uvedený účet. ĎAKUJEME! 
If you made a decision to support Cooper, you can do it by sending any financial contribution to the account number posted below. THANK YOU!

Tatra banka, a.s.
Kód banky: 1100
Číslo účtu: 294 600 3172/1100
Variabilný symbol: 012014
Do správy pre príjemcu, uveďte, prosíme: Cooper_01

FOREIGNERS
IBAN SK7811000000002946003172
BIC (SWIFT) TATR SK BX
Variable symbol: 012014
In the message to the recipient, please, give: Cooper_01

Tu vás budeme informovať ako boli vaše finančné prostriedky, určené Cooperovi, využité. 
Here you can find an information about how your money were spent for Cooper. 

 

Aktuality

Aktuality 12.1.2017
Cooper je na zimu dobre pripravený. Hustá krásna srsť ho dokonale chráni pre nízkymi teplotami i nepriaznivým počasím. Je z neho taký veľký medveď. Zdravotne je na tom tiež dobre. Kvalitná strava, chovateľská a veterinárna starostlivosť, 24 hodinový pobyt na čerstvom vzduchu mu robí naozaj dobre. 

Aktuality l 25.6.2016
Leto je v plnom prúde a Cooper už znáša vyššie teploty veľmi dobre. Ani po konzumácii trávy sa už neobjavila koprivka. Užíva si život a šéfuje svojmu malému stádečku. Je to úžasný a prítulný koník voči ľuďom, ale kone sa majú pred ním na pozore:)

Aktuality l 9.12.2015
Cooper je u nás najdlhšie. Je stabilizovaný, napriek tomu, sem-tam sa predsa len niečo objavi. V lete koprivka, v zime niekedy dobre nežerie... Aktuálne, tvrdá hrča pod bradou. Čakáme na nášho vet anjela, tak veríme, že to nebude nič vážne.