Zanedbané kone Čechová

Obrátila sa na nás jedna pani s prosbou o pomoc pre zanedbané kone, ktoré sa nachádzajú neďaleko nás. S parťáčkou Silviou sme tam išli overiť popísaný stav. Samozrejme, zistila som aj kontakt priamo na majiteľa, ktorý keď sme mu oznámili prečo sme prišli k jeho koňom, okamžite prerušil prácu a prišiel za nami, spolu s ďalším pánom. Ako sa nakoniec ukázalo, majitelia sú 3 a na pozemku sa nachádzali ich 3 kone, 2 valasi a 1 kobylka. 

Kone mali k dispozícií dva výbehy, v jednom bol 1 valach, v druhom kobylka s valachom. Všetky mali voľný prístup do oddelených častí veľmi starej maštale. Výbeh bol síce celkom veľký, ale nachádzal sa tam stavebný odpad, konáre a iný "bordel", ktorý do výbehu nepatrí. V starej vani bola voda, ku ktorej mali prístup všetky tri kone. Najhoršie na tom bola maštaľ, kde hrozí prepadnutie stropu, s dierami, kde zateká, zo vstupom, pred ktorým boli kusy tehál, drevo s trčiacimi klincami, staré pneumatiky, hadice, šnúrky, atď... je zázrak, že si tam kone neporanili nohy. V maštali sa na podlahe kopil hnoj, čomu zodpovedal aj zápach. Jednoducho, prostredie, aké nie je vhodné pre žiadne zviera, nieto ešte kone. 

V čase našej návštevy mali kone k dispozícii len vodu. Na zemi sa povaľovali ešte zvyšky zeleniny (kapusta, papriky a ďalší neidentifikovateľný produkt), ktorú im vraj často takto hodia "dobrí ľudia", susedia. 

Stav koní nebol ideálny, najmä biely valach vykazoval jasné známky nedostatočnej výživy, aj napriek zimnému osrsteniu mu trčali kosti chrbtice, bedrové kosti. Hnedá kobylka mala len jednu podkovu na prednej pravej, na ľavej chýbala. Majiteľ však povedal, že čaká každým dňom kováča. Tiež by si zaslúžila pár kíl naviac. Najlepšie na tom bol hnedý valach, v samostatnom výbehu, oddelený od koní. 

Majitelia vyžívajú kone len pre vlastnú potrebu, občasné rekreačné jazdenie. Možno prave fakt, že majiteľmi koní sú chlapi, tak aj kone, pozemok a maštaľ vyzerala. Ako sa hovorí, chýba im tam ženská citlivá ruka. 

Náš rozhovor s dvoma majiteľmi prebehol slušne a korektne. Vysvetlili sme im, čo všetko by mali zmeniť, aby koňom vytvorili lepšie a najmä bezpečnejšie prostredie, ako ich majú kŕmiť, aby im v čase ich neprítomnosti zabezpečili dostatok sena (sieťky), doplnili minerálny liz a zlepšili celkovú starostlivosť o kone, hlavne počas zimného obdobia. 

Chlapi uznali, že je čo zlepšiť. Ešte v ten istý deň sa pustili do práce. Vyupratovali maštaľ, do ktorej navozili piliny, umiestnili minerálny liz pre kone, upratali vstup do maštale, odstránili "bordel". Ako dôkaz mi poslali fotky. Kiežby vždy stačil len taký pokojný rozhovor... 

Samozrejme, sľúbili sme im so Silvou ďalšiu kontrolnú návštevu, či to, čo zmenili budú aj udržiavať...