Somáriky v minizoo, Žiar nad Hronom

Minizoo so zvieratami v meste je možno dobrá myšlienka, najmä z pohľadu budovania vzťahu detí k zvieratám a prírode, zriaďovatelia by však mali dbať o to, aby tam zvieratá netrpeli. Tento príbeh mal však skvelý priebeh a šťastný výsledok. 

Dňa 24.4.2015 sa naše o.z. obrátila pani, ktorej nebol ľahostajný osud somárikov v minizoo v Žiari nad Hronom, nachádzajúcej sa v Parku Štefana Moysesa: "Dobrý deň, neviem či mi viete pomôcť, ale v minizoo v parku Š. Moysesa v Žiari nad Hronom chovajú 3 oslov, 2 sú dospelí a jeden má pár týždňov. Problém je v tom, že dnes pri návšteve som si všimla, že dospelí majú enormne prerastené kopytá a vidno na nich, že ich to bolí. Verím tomu, že je to súrny prípad a neviem kam sa mám obrátiť s týmto problémom. Písala som aj nášmu primátorovi. Viete mi, prosím, poradiť? Ďakujem." V. Ambrozayová.

Ako vidieť na fotke už z 15.1.2015!!!, uverejnenej v článku o narastajúcej obľube minizoo https://ziar.sme.sk/c/7591561/minizoo-ma-nove-prirastky-oslika-aj-ovecku.html, starostlivosť o somáriky nie je adekvátna.  

27.4.2015
Oznamovateľke boli poskytnuté rady a kontakty na RVPS v Žiari nad Hronom, a Slobodu zvierat. V rovnaký deň ma však informovala, že pán primátor o probléme vie a sľúbil nápravu do konca tohto týždňa, t.j. 1.5.2015, a tak obe uvedené inštitúcie nebolo potrebné kontaktovať. 

28.4.2015 
Aby sa tak naozaj stalo, poslala som tiež dôrazný e-mail priamo pánu primátorovi, Petrovi Antalovi, za naše o.z. Pán primátor reagoval neuveriteľne promtne. O cca 30 min. po odoslaní e-mailu mi zavolal pán Peter Jagoš, správca a človek zodpovedný za minizoo, vysvetlil situáciu a požiadal o pomoc s kontaktom na kopytára. Sám už, cca pred tromi týždňami kontaktoval dvoch, obaja síce pomoc prisľúbili, ale vzhľadom na zaneprázdnenosť stále neprišli. Zopár telefonátov na správnych ľudí spôsobilo, že sme našli riešenie. Vo štvrtok, 30.4. sa somárikov ujme skúsený kopytár, ktorý dá kopýtka obom somárikom do poriadku a stanu sa jeho klientmi, aby sa už táto situácia nezopakovala. 

30.4.2015
Pán Jagoš nás informoval, že somáriky sú už vystrúhané. Bol veľmi spokojný s profesionálnym a mimoriadne empatickým prístupom kopytára, pána Jožka Slančíka. Somáriky neboli zvyknuté na korektúry kopýt, na dvíhanie nôh, ale Jožko to zvládol bez toho, aby použil sedatíva. Dostali sme krásny e-mail aj od pána primátora, v ktorom poďakoval za pomoc a prisľúbil, že sa táto situácia už nebude opakovať. Veľmi, skutočne veľmi sa tešíme, že sa celá situácia vyriešila rýchlo, vďaka skvelým ľuďom v celom reťazci, počnúc milou pani Ambrozayovou, pánmi Antalom, Jagošom, končiac pánom Slančíkom. Poďakovanie patrí aj Lenke Búciovej, partnerke Jožka Slančíka, ktorá trošku zmenila Jožkov nabitý harmonogram. Ako sa hovorí: "Kam čert nemôže, pošle ženu":) V tomto prípade, sme však mali šťastie aj na tých správnych chlapov.

Na celom prípade je úžasné to, že ľudia neboli a nie sú ľahostajní, neignorujú stav zvierat a sú maximálne ochotní a ústretoví dať veci do poriadku. Naozaj veľká vďaka patrí všetkým zainteresovaným!