Vzácny hosť

Václav Vydra
Patrí medzi najpopulárnejšie osobnosti v ČR. Je známym a obľúbeným českým filmovým a divadelným hercom, človekom, rovnako ako milovníkom koní a zanieteným propagátorom ich života, v čo najprirodzenejších podmienkach. Na konskom chrbte najradšej jazdí bez sedla a uzdenia. Vychutnáva si tak skutočnú slobodu a pohodu, v dokonalej súhre s koňmi. Na svojej farme neďaleko Prahy má 4 vlastné kone. Spolu s ďalšími nájomníkmi vytvoril cca 20 členné spokojné stádo v prekrásnej prírode, v blízkosti vodnej nádrže Slapy. 

Tak českí, ako aj slovenskí televízni diváci si ho obľúbili vo filmoch Tankový praporČerní baroni, v rozprávkach „Z pekla štěstíS čerty nejsou žerty,  televíznych seriáloch „Bylo nás pětNávštěvníci,  Náměstíčko. Najznámejšou komediálnou úlohou je jeho nezabudnuteľná postava nie príliš „chytrého“  kapitána mestskej polície Pepy Nováka v sérii režiséra Zdeňka Trošku „Kameňák“. Je autorom knihy o svojej matke „Vaše Dana Medřická“,  knihy  „Můj rok s koňmi“, spoluautorom knihy „Parforsní hony a jejich kouzlo“. 

Aktívne sa zapája do množstva charitatívnych projektov, je patrónom zaujímavých projektov súvisiacich s koňmi, ako napr. Pomník jazdeckej zrážky z r. 1866, Memoriál Generála G.A.Custera, kde je generálom a spoluorganizátorom, pravidelne sa zúčastňuje parforsných honov v Čechách i zahraničí, so svojimi koňmi vystupuje na rôznych podujatiach, atď. Stal sa spoluzakladateľom "Institutu celostní péče o koně, o.p.c.", pre ktorý vytvoril kopytnú kliniku priamo na svojej farme, kde spolu so svojimi spolupracovníkmi lieči konských pacientov a ich problémy s kopytami. Tu tiež organizuje na túto tému špecializované semináre www.strasser-kopyta.cz

Výpočet Vaškových aktivít by bol siahodlý. Dnes však stačí jeho meno zadať do Googlu, či Wikipedie a objaví o ňom množstvo informácií i obrázkov. 

Viac informácií o Vaškovi a jeho aktuálnych aktivitách nájdete aj na jeho osobnej stránke: www.vaclavvydra.cz
Foto: archív V.V., L.K.