Muránska Huta

Vždy je na začiatku telefonát niekoho, komu nie je ľahostajný zlý, v tomto prípade až katastrofálny stav a život koní. Aj 14 koní v tomto prípade malo to "šťastie" na majiteľa, skutočného milovníka a znalca koní. Držal 10 koní v priestore cca 10 x 10 m, 2 kone v boxe, kde sa nemohli ani poriadne otočiť, 2 staršie kobylky navoľno v uličke, kde vzhľadom na rozbitú betónovú podlahu mohli ledva chodit, cca 6 mesiacov v zime, ako ovce! Podarilo sa nám tam prísť a vidieť to na vlastné oči! Vstup do tmavej, neskutočne zapáchajúcej maštale nás presvedčil, že existuje peklo pre kone! Videla som už všeličo, ale toto predčilo snáď všetko doteraz! 

Dve staršie kobylky (23, 26 rokov) boli do slova a do písmena vychudnuté na kosť a kožu! Zanedbané, špinavé od výkalov. Jedna s ranami na tele, lebo často padla od únavy a slabosti na zem! Z ostatných mladších 12 koní vyzerali možno 3-4 ako tak, lebo sa ako dominantnejšie v skupine vedeli presadiť a dostať k seno a sem tam jadru. Tie submisívnejšie mali smolu. 

Majiteľ sa snažil ukázať ako starostlivý chovateľ, a tak pre našími očami nasypal koňom pivovarske mláto. na naše zdesenie rovno na zem, do hnoja!!! Na moju otázku, či je to v poriadku, odpovedal, áno, že su tak zvyknutí! 

Hneď po našej návšteve som spísala podnet na ŠVPS a RVPS Rimavská Sobota. Žiaľ, fotky sme tam pred majiteľom urobiť nemohli, ale ten obraz zúbožených, nešťastných koní budem mať pred očami stále. Našťastie bol pán riaditeľ RVPS promtný a ochotný to hneď riešiť, spolu s políciou. Majiteľ dostal povinnosti zlepšiť podmienky a staroslivosť o kone. O pár dní mi sám volal, že tam chodí osobne a dohliada na to, aby sa kone dali do poriadku, rovnako ako prostredie. 

Nuž, ako to už býva, viac sa v tejto veci urobiť nedalo, lebo majiteľ kone predať odmietol a RVPS ich nezhabala. Koňom sa však naozaj zmenili podmienky (nové kŕmne žlaby, napájačky, upravená podlaha, zlepšil sa výživový stav koní, atď.). Chovateľ je pod dohľadom RVPS, a tak veríme, že sa tam kone, po našej intervencii, majú oveľa lepšie.