Poradí: Lenka Krbaťová - "Ako si získať koňa na skvelú spoluprácu?"

Kto je Lenka Krbaťová? 

Narodila sa a študovala v Bratislave. Po 2. ročníku na Vysokej pedagogickej škole sa rozhodla školu opustiť, aby si splnila svoj veľký sen. Sen bývať v horách s koňmi. Zbavila sa všetkého, čo ju pútalo v Bratislave a z jednej jej lukratívnej časti sa odsťahovala na samotu, do hôr poblíž Novej Bane, kde sa začala naplno venovať len koňom. 

Dnes má jej sen už niekoľko rokov reálnu podobu vo forme konského ranču, kde na rozsiahlych pastvinách "ustajňuje" staré kone, kone so zdravotnými a psychickými problémami, ale aj mladé kone a žrebné kobylky, na ktoré má horské prostredie liečivé účinky

Okrem koní sa venuje aj ľuďom, ktorí majú záujem naučiť sa jazdiť a ešte niečo - spoznať konskú dušu. 

Lenka, vďaka štýlu bývania spolu s koňmi, mala vždy skvelú príležitosť kone neustále pozorovať. Trávila s nimi celé dni a niekedy aj noci, aby sa dostala do ich hláv a mohla koňom zabezpečiť to, čo je pre nich najlepšie. Už od roku 2000 má kone v režime 24/7 vonku na pastvinách, čo v tej dobe vôbec nebolo také samozrejmé. Dokonca aj starí gazdovia v jej susedstve krútili hlavami, že je to pre ne zle, že ich trápi, že keď prší, či fúka treba ich zavrieť do maštale. Tak sa to predsa celé roky robilo, čo teda vymýšľa za novoty. V súčasnosti už majú sami svoje kravy vonku na paši a tešia sa, že sú zdravšie a spokojnejšie ako kedykoľvek predtým. 

U Lenky je aktuálne 9 koní, z toho má tri vlastné, španielskeho P.R.E. grošovaného valacha Coriandera, shirsku kobylku Marušku a hviezdu - arabského plnokrvného žrebca Uranusa, ktorého pozná už takmer celé Slovensko.

URANUS, pán kôň!

Hoci má Lenka dar rozumieť koňom, začiatky s Uranusom neboli vôbec ľahké. Bol to žrebec, ktorý mal svoj svet, výrazný temperament, ktorý často ani sám nezvládal. Impulzívny cholerik, ktorého nebolo vôbec ľahké zaujať a získať si jeho plnú pozornosť.  

Ako Lenka hovorí: "Práve toto ma naučilo viac ticho vnímať, pozorovať, ovládať vlastné emócie a nestrácať trpezlivosť. Pracovať s vlastnou vnútornou energiou, aj ked nie vždy sa to darilo, som len človek:). Nastavoval mi dokonalé zrkadlo, naučil ma veľa o sebe samej, posunul v sebazdokonaľovaní, hoci to bola veľakrát veľmi bolestivá cesta. A samozrejme učenie nekončí, takže táto cesta stále občas je, nie bolestivá fyzicky, bolestivá psychicky."

Napriek všetkému, dosiahli spolu veľmi veľa úspechov na výstavách, pretekoch, vystúpeniach, neskôr spolupracovali na filme a naposledy v reklame. Vďaka Lenke sa z nesebavedomého, prchkého žrebca stal doslova exhibicionista, ktorý miluje ľudí a užíva si ich pozornosť. Čím viac pozornosti a "humbuku" okolo neho, tým viac šťastia vidieť v jeho očiach. Lenka ho preto nazýva aj energetický upírik:). 

Uranus nie je ten typ koňa, ktorému stačí len dobré žrádlo, konskí kámoši, kľud a priestor. On miluje svet akcie a úspechu. Užíva si potlesk a obdiv, chvíle keď sa s ním ľudia fotia, či zbožne ho hladkajú. Uranus má už 20 rokov a hoci tomu jeho fyzický, ani psychický stav nezodpovedajú, zdá sa, že P.R.E. Coriander, narodený v slnečnej Andalúzii, začina byť jeho rovnocenným nástupcom. Hoci práca s Corom je úplná iná, oveľa jednoduhšia, čo je tak trošku dané už samotným plemenom. Ale Uranus je a ešte dlho bude len jeden! Žrebec ako symbol nespútanosti, slobody. Vytvoriť si puto so žrebcom bez jeho zlomenia, či podriadenia sa, je ako vniknúť do samotných princípov prirody a svojej duše. Lenke sa to podarilo:). 

Uranusove úspechy:

  • nespočet víťazstiev v rýchlostných disciplínach - barrel race, pole bending, ale aj v amatérskom parkúre, kde bol s Lenkou pôvodne iba vystupovať,
  • víťaz všetkých absolvovaných výstav arabských koní, v roku 2005 Šampión arabských koní na výstave "Kôň roka" v Trenčíne,
  • množstvo vystúpení na rôznych verejných, súkromných a firemných podujatiach a show za účasti prezidenta SR a iných významných hostí (otváranie výstavy a večerná show na výstave "Kôň roka" v Trenčíne, "Dni otvorených dverí" v Topolčiankach, sprievodný program westernových dní, športových podujatí, motorkárskych zrazov, furmanských pretekov, historických vystúpení "Príbeh rytiera" a "Historický festival" na Červenom kameni, atď.),
  • filmy: "Tanec medzi črepinami", kde na ňom jazdil Marek Ťapák, hlavná postava a autor filmu, "Lietajúci Cyprián",
  • reklama pre ČSOB "Skroť si svoju hypotéku, ktorá sa natáčala v Chorvátsku,
  • fotenie profesionálnymi fotografmi, ktorí si Uranusa priamo vyžiadali, 
  • plementitba: pôsobí ako licentovaný plemenný žrebec, zatiaľ má sedem svojich potomkov,
  • úžasne trpezlivý a citlivý učiteľ detí aj dospelých. 

Viac ako ďalšie slová o Lenke a jej vzťahu s Uranusom vám povie toto video: https://www.youtube.com/watch?v=rqSbl9xtCSE

Okrem poradenstva ohľadne koní je Lenka našim dobrým anjelom aj v inej oblasti - v umení.  

Vyštudovala Strednú školu úžitkového výtvarníctva v Bratislave a absolvovala 2 ročníky Pedagogickej fakulty UK Bratislava, výtvarný odbor. Za sebou má aj v tejto oblasti množstvo zaujímavých úspechov: 

  • 1998 - M.C. Escher foundation: na počesť narodenia M. C. Eschera sa konala v Holandsku výstava EX LIBRIS, ktorej sa zúčastnili umelci z celého sveta, Lenkina grafika s ex librisom známeho grafika Karola Ondreičku sa ako jediné diela dostali do užšieho výberu a boli publikované v katalógu,
  • 2011 - výstava so Svetozárom Košickým na Malej scéne v Bratislave. 

Hoci má Lenka výtvarné vzdelanie, vždy boli jej prioritou kone. Dlho sa preto naplno venovala len koňom, umenie ustúpilo do úzadia. Aktuálne však opäť cíti novú energiu, doslova tvorivý pretlak, tak sa k nemu začína vracať. Z jej diel, zameraných na kone, srší pozitívna energia, vyrovnanosť a pohoda. Je to spôsobené tým, že Lenka tvorí výlučne v období vnútornej spokojnosti a dobrej nálady, keď sa cíti pozitívne naladená. Tento jej stav, stav umelcovej duše, sa tak pretavuje a odráža v jej dielach. A rovnaké pozitívne vyžarovanie majú jej diela následne na diváka. 

Lenka vo svojom umení používa špeciálnu techniku bodkovania. Aj preto je každé jej dielo skutočný unikát. 

K svojej tvorbe sa vyjadrila Lenka takto: "Aktívnejšie maľujem od roku 2011, v mysli sa mi začali objavovat obrazy, cítila som, že energia, ktorú som doteraz dávala smerom von a živila ňou svoju prácu a koníčky, zrazu pracuje vo vnútri. Niečo sa dialo, rodilo a pocítila som nesmiernu túžbu a chuť realizovať to. Prostriedkom, ktorý sa nejlepšie približuje vyjadreniu energetickej podstaty bytia, ktorú takto vnímam, je technika bodkovania. Používam akrylové farby a pri maľbe striedam veľkosť bodiek, aby vzniklo napätie a dynamika. Je to obrovské cvičenie koncentrácie. 

Každý jeden bod nanášam viackrát, aby bol perfektný, dokonalý sám o sebe. Presný a výrazný. Každý jeden bod je pre mňa cieľ, nie len hotový obraz. Ak sa mi bodka nepodarí, zatriem ju a začnem úplne odznova. Maľujem spontánne, nemám presný a jasný zámer, nechávam pracovať to múdrejšie vo mne. Obraz sa tvorí akoby sám, bez prítomnosti vnútorného mentálneho komentovania. Som ponorená do tvorby. Je to pre mňa meditácia. 

Robím celú noc, často do rána nasledujúceho dňa. Obrazy sú veľmi časovo náročné. Tvorím len v obdobi vnútorného pokoja a harmónie. Pri maľovaní uprednostňujem ticho, alebo pokojnú hudbu (ethno, tradičné duchovné piesne, šamanské piesne- icaros, budhistické mantry), veľmi dobre sa mi tvori pri Maokovi.

Raz som bodkovala pri metale, ktorý mám inak veľmi rada a začali vznikať akési nepokojné miesta, chaotické ohňostroje. Obraz som zničila. To nie je to, čo chcem po sebe zanechať a nechať pôsobiť na druhých. Umenie a tvorba všeobecne je veľká zodpovednosť. Uvedomujem si koľko ľudí žije v strese, strachu, bolesti, zmätku a smútku a je mi to ľúto. Prostredníctvom mojich diel by som rada vniesla pozitívnu energiu, nádej a harmóniu do života tých, ktorí sa na ne pozrú. Nech pocítia pokoj, ktorý máme všetci v sebe a energiu, ktorá im dodá silu zmeniť všetko, čo im bráni prežívať tento krásny pocit". 

Lenka od 10 rokov neje mäso. Z presvedčenia. Zvieratá miluje, preto chce svojim postojom prispievať k znižovaniu utrpenia na tomto svete na minimum, robiť čo je v jej silách. To je aj dôvod, prečo sa s radosťou zapája do nášho projektu pomoci týraným koňom. A my sa tomu úprimne veľmi tešíme! 

Viac ukážok jej unikátneho, originálneho umenia si môžete pozrieť tu: https://www.lenkakrbatova.weblahko.sk/Fotogaleria.html

Vďaka Lenke môžete získať nielen iný pohľad na "prácu" so svojim koňom, ale aj jej unikátne dielo s motívom koňa a pomôcť nám. S Lenkou sme sa dohodli na predaji jej maľovaných kameňov v rámci nášho e-shopu. Nazvala som ich "Kamene nového života". Výťažok z ich predaja vo výške 30% je venovaný na záchranu koní v rámci projektu "Celonárodná záchranná siet pre týrané kone". ĎAKUJEME! 

Foto: archív Lenky Krbaťovej 

Kontaktujte Lenku Krbaťovú