"Kauza" hotel Bonbón Bratislava

Na facebooku sa objavila výzva o pomoc pre kone (žrebec, valach, poník) a kozy (dospelé i malé kozliatka, cca 14 ks), ktoré vraj mali skončiť v kafilérii potom, čo nové vedenie prebralo hotel Bonbón v Bratislave pri jazere Draždiak, v areáli ktorého sa uvedené zvieratá nachádzali. Prosby o pomoc sa objavili aj na mojom profile, preto som tam hned na druhý deň išla overiť situáciu. Do terénu zásadne nechodím sama, preto som oslovila Láďu Cingra, z neďalekého jazdeckého areálu v Hornom Bare, aby tam šiel so mnou. Pridala sa aj jeho partnerka Ivetka. Na mieste sme zistili, že informácia, ktorá bola zdieľaná na fc nie je presná. Hovorila som priamo so zástupcom nového vedenia hotela, ktorý ma informoval, že zvieratá nie sú ich, patria pôvodnému majiteľovi hotela, p. Véghovi, ktorý si ich všetky odvezie na farmu v blízkosti Dunajskej Stredy. Ako nás ubezpečil, žiadne zo zvierat nepôjde do kafilérie. Napriek tomu, nechala som mu vizitku s prosbou, aby dal na mňa kontakt p. Véghovi, keď si príde pre zvieratá. Snažila som sa skontaktovať s p. Véghom, ale nemal záujem o pomoc so zvieratami. 

Budem sa snažiť zistiť kam sa zvieratá nakoniec dostali, pretože ako dokazujú moje fotky, kone a aj niektoré z kôz neboli celkom v poriadku. Žrebec a valach boli pretučnelé a ich rozštiepené kopytá svedčia o zlom výživovom stave a chýbajúcej korektúre, rovnako poník mal prerastené kopýtka a mám pocit, že aj schvátené. Jedna z kôz mala úplne zdeformované paznechty na predných nohách, čo jej už vytočilo do x aj kĺby, čo svedčí o tom, že veľmi dlho jej na ne nikto nesiahol a žiaľ musela mať pri pohybe veľké bolesti. Ďalšia koza mala kožnú chorobu.

Tento prípad zaujal množstvo tých, ktorí tam ako ja prišli osobne a chceli zvieratám pomôcť. Viacero ľudí tiež informovalo médiá (TV JOJ, Nový čas), odkiaľ mi redaktori volali. Po objasnení situácie napokon uznali, že je to uzavreté. Teší ma však fakt, že boli ochotní a pripravení pomôcť zvieratám medializáciou tohto prípadu. 

Ale, rada by som týmto upozornila všetkých, ktorým záleží na zvieratách, aby si najskôr, kým niečo vypustia von a vyvolajú hystériu, riadne overili fakty. V tomto prípade neprávom obvinili a spojili zabitie zvierat s novým vedením hotela Bonbón v Bratislave, ktorým zvieratá nepatrili a naopak, na vlastné náklady ich kŕmili a boli pripravení, ak by majiteľ zvierat súhlasil, všetky umiestniť do bezpečia. Takto ich pani/slečna, ktorá to celé nesprávne uviedla a zavesila na fc nielen neprávom obvinila, ale poškodila ich dobré meno. Naozaj si vždy treba dobre zvážiť, čo a kedy zverejniť. Nepremyslená pomoc, môže nakoniec skôr uškodiť ako pomôcť, tak ľuďom ako aj zvieratám.